Навигация
Повернись живим
 
умис-уяв
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

УЯВНА ОБОРОНА

— дії, пов'язані із заподіянням шкоди за таких обставин, коли реального суспільно небезпечного посягання не було і особа, неправильно оцінюючи дії потерпілого, лише помилково припускала наявність такого посягання (ст. 37 КК України). В ряді випадків, з різних об'єктив, і суб'єктив. причин, особа, яка захищається, може неправильно оцінювати вчинки ін. людей, помилково вважаючи їх суспільно небезпеч. посяганням (напр., чоловік у нетверезому стані переплутав будинки і намагався увійти до чужого будинку, внаслідок чого йому було заподіяно шкоду господарем будинку). Відповідальність за спричинену шкоду у стані У. о. залежить від характеру допущеної помилки. Отже, заподіяння потерпілому шкоди у стані У. о. не виключає крим. відповідальності. Крим.-прав, оцінка заподіяння шкоди у стані У. о.:

1. Якщо обстановка, що склалася, давала особі достатні підстави вважати, що мало місце реальне посягання, і вона не усвідомлювала і не могла усвідомлювати помилковості свого припущення, У. о. не тягне за собою крим. відповідальності. Через таку добросовісну помилку особа впевнена, що її дії є законними. Наявність достатніх підстав для помилки щодо реальності суспільно небезпеч. посягання визначається залежно від обставин справи і від того, як сприймала б відповідну ситуацію ін. особа. В такому випадку крим. відповідальність виключається, оскільки дії, вчинені у стані У. о., розцінюються як вчинені за умов реальної необхідної оборони.

2. Якщо особа не усвідомлювала і не могла усвідомлювати помилковості свого припущення, але при цьому перевищила межі захисту, що дозволяються в умовах відповід. реального посягання, вона підлягає крим. відповідальності як за перевищення меж необхід. оборони. Така відповідальність настає лише у випадку заподіяння потерпілому смерті (ст. 118) або тяжких тілес, ушкоджень (ст. 124).

3. Якщо особа в обстановці, що склалася, не усвідомлювала, але могла усвідомлювати відсутність реального суспільно небезпеч. посягання, вона підлягає крим. відповідальності за заподіяння шкоди через необережність. Тобто об'єктивні та суб'єктивні обставини в той момент не давали достатніх підстав вважати наявним суспільно небезпечне посягання. Проте особа все ж помиляється і заподіює шкоду особі, яка в дійсності не вчиняє посягання. Особа, яка заподіює шкоду в стані У. о., діє не умисно, а з необережності. Вона може підлягати крим. відповідальності лише за вбивство через необережність (ст. 119) чи необережне тяжке або серед, тяжкості тілесне ушкодження (ст. 128).

Літ.: Баулин Ю. В. Обстоятельства, исключающие преступность деяния. X., 1991; Крим, право України. Заг. частина. К.-Х., 2001; Наук.-практ. коментар Крим, кодексу України від 5 квітня 2001 року. К., 2001.

О. О. Кваша. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]