Навигация
Повернись живим
 
умис-уяв
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

УХИЛЕННЯ ВІД СПЛАТИ ПОДАТКІВ, ЗБОРІВ, ІНШИХ ОБОВ'ЯЗКОВИХ ПЛАТЕЖІВ

— злочин у сфері госп. діяльності, який полягає в умисному ухиленні від сплати обов'язкових платежів, що входять у систему оподаткування, вчиненому службовою особою підприємства, установи чи організації, приватним підприємцем або ін. особою, яка зобов'язана їх сплачувати (ст. 212 КК України).

Ст. 212 КК не конкретизує спосіб У. від с. п., з., і. о. п. У суд. практиці до способів вчинення цього злочину відносять: неподання до подат. органів док-тів, пов'язаних з обчисленням і сплатою відповід. платежів; приховування об'єкта оподаткування (напр., приховування прибутку як об'єкта оподаткування може відбуватися шляхом неоприбуткування готівки, яка надходить підприємству за поставлені товари, проведення підприємством фін.-госп. діяльності через банк, рахунки ін. організацій або приват, осіб без відображення її у звіт, документації, подання до подат. органів неправдивої заяви про тимчас. припинення фін.-госп. діяльності підприємства); заниження об'єкта оподаткування (напр., платник податкіїз здатен приховати частину прибутку шляхом заниження вартості реалізованої продукції, неоприбутковування готівки, отриманої поряд з безготівковими коштами за реалізовані товари, або за рахунок незакон, завищення валових витрат, у т. ч. шляхом укладання псевдоугод з фіктив. підприємствами); ухилення зареєстрованих суб'єктів підприєм. діяльності від взяття на облік у подат. органах; умисне заниження подат. ставок; умисно неправильне обчислення сум податків, зборів, ін. обов'язкових платежів або бази оподаткування; неутримання та неперерахування до бюджету податків, зборів, ін. обов'язкових платежів особою — подат. агентом д-ви, яку у встановленому порядку уповноважено виконувати такий обов'язок; обманне використання подат. пільг, які спочатку були подані на закон, підставах (у цій частині даний злочин слід відмежовувати від шахрайства з фін. ресурсами, передбаченого ст. 222 КК).

За конструкцією об'єктив, сторони ухилення від оподаткування належить до матеріальних складів і тягне крим. відповідальність лише в тому разі, якщо це діяння призвело до факт, ненадходження до бюджетів чи держ. цільових фондів коштів у значних (ч. 1 ст. 212), великих (ч. 2 ст. 212) або особливо великих (ч. З ст. 212) розмірах. Кваліфікуючи діяння винного, потрібно виходити не з тієї величини, що прихована від оподаткування і на яку відповідно не нараховано обов'язковий платіж. У цьому складі злочину майн. шкода виступає у формі несплаченого або недоплаченого податку, збору або ін. обов'язкового платежу.

За ст. 212 до відповідальності можуть притягуватися служб, особи підприємств, установ, організацій, незалежно вщ форми власності, особи, які займаються підприєм. діяльністю без утворення юрид. особи, будь-які ін. особи, зобов'язані сплачувати податки, збори, ін. обов'язкові платежі. Виконавцем злочину визнаються ті працівники управлін. сфери юрид. осіб, які, здійснюючи орг.-розпорядчі або адм.-госп. функції, виконують обов'язки з ведення та оформлення звіт, документації про фін.-госп. діяльність підприємств, установ, організацій і подання її до подат. органів і які відповідають за правильне обчислення та своєчасність сплати податків і зборів [зокрема, керівники підприємств та організацій, гол. (старші) бухгалтери, їх заступники або ін. працівники бухгалтерій, які виконують функції гол. бухгалтера]. Ті працівники підприємств, установ і організацій, функц. обов'язки яких так чи інакше пов'язані з фін. і подат. документацією, але на яких не покладено відповідальність за фін. діяльність юрид. особи в цілому та виконання обов'язку забезпечувати повну і своєчасну сплату нею податків чи ін. обов'язкових платежів, за наявності підстав можуть притягуватися до відповідальності як співучасники злочину, передбаченого ст. 212. Мається на увазі, напр., ведення поточ. обліку фін.-госп. діяльності або касових операцій, нарахування згідно з розподілом обсягу роботи окр. видів податків і зборів працівником бухгалтерії великого підприємства, оформлення пов'язаних з оподаткуванням док-тів бухгалтером структур. підрозділу, який, не звітуючи перед подат. органами, передає док-ти гол. бухгалтеру підприємства для складання консолідованої звітності.

Суб'єктивна сторона злочину характеризується умисною формою вини. У кожному конкр. випадку застосування ст. 212 має встановлюватися рівень знань обвинуваченого і підсудного у сфері подат., бух. і госп. зак-ва. Порушення фін.-прав, норм має бути зроблено навмисно, а не статися у результаті арифметичної помилки, неправильного тлумачення нормат. актів чи спірного розуміння юрид. природи фактів, що впливають на процес нарахування та сплати податків, зборів, ін. обов'язкових платежів. Мотиви на кваліфікацію за ст. 212 не впливають. Кваліфікуючими та особливо кваліфікуючими ознаками злочину є: вчинення його за попередньою змовою групою осіб і у великих розмірах (ч. 2 ст. 212); вчинення його особою, раніше судимою за ухилення від сплати податків, зборів, інших обов'язкових платежів, і в особливо великих розмірах (ч. 3 ст. 212).

Злочин, передбачений ч. 1 ст. 212, карається штрафом від 300 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів гр-н або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років; злочин, передбачений ч. 2 ст. 212, — штрафом від 500 до 2 000 неоподатковуваних мінімумів доходів гр-н або випр. роботами на строк до 2 років, або обмеженням волі на строк до 5 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років; злочин, передбачений ч. 3 ст. 212, — позбавленням волі на строк від 5 до 10 років з конфіскацією майна і позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років.

У ч. 4 ст. 212 міститься спец, заохочувальна норма, яка дає змогу порушникові подат. зак-ва дати своїм протиправним діянням належну оцінку і завдяки поведінці, бажаній для сусп-ва і д-ви, уникнути застосування щодо себе заходів крим.-прав, репресії. Літ.: Лысенко В. В. Расследование уклонений от уплаты налогов, совершенных должностными лицами предприятий, организаций, учреждений. X., 1997; Кучеров И. И. Налоги и криминал. Истор.-прав. анализ. М., 2000; Соловьев И. H. Угол, ответственность за уклонение от уплаты налогов. М., 2000; Брич Л. П., Навроцький В. О. Крим.-прав. кваліфікація ухилення від оподаткування в Україні. К., 2000; Дудоров О. О. Злочини у сфері госп. діяльності: крим.-прав, характеристика. К., 2003.

О. О. Дудоров. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]