Навигация
 
х
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ХЕЛМІНСЬКЕ (КУЛЬМСЬКЕ) ПРАВО

(польс. chdmiriskie prawo, нім. Culrnische Recht, лат. jus culmense) — середньовічне міське право, різновид магдебурзького права. Назва пов'язана з м. Хелмно (Кульм) — традиц. центром Хелмінської землі, а з 1230 — гол. осередку Тевтонського ордену хрестоносців. 1233 місто отримало від ордену привілей на магдеб. право і водночас статус вищої інстанції з питань застосування цього права для міст Пруссії. У 1466 Хелмно разом з усією Пруссією за наслідками Тринадцятилітньої війни між Тевтонським орденом і Польщею (1454—66) перейшло під владу Польщі, де стало одним з двох (поряд з Торунню) регіон, центрів магдеб. права. В 1476 польс. король Казимир Ягеллончик офіційно поширив дію X. (К.) п. на всі міста Пруссії. Воно також у тій чи ін. формі усталилося у Мазовії, Великопольщі, деяких містах Куявії та Малопольщі. У багатьох містах на основі X. (К.) п., до якого долучалися ін. джерела магдеб. та місц. права, були створені власні прав, пам'ятки. X. (К.) п. склалося в результаті доповнення магдеб. права нормами польського та нім. звичаєвого права, а також нормами, що були породжені місц. судовою та адм. практикою. Існували два основні збірники X. (К.) п. Перший — «Старохелмінське право», який у 5 книгах і 386 артикулах (статтях) містив опрацьований систематиз. виклад роз'яснень — т. з. ортилів (польс. ortyle — роз'яснення, від давньонім. urteil — судження, вирок) магдеб. лави для Вроцлава та ін. міст. Вважається, що збірник походить від магдеб.-вроцлавського «права лави» — одного з найдавніших джерел магдеб. права, що також лежало в основі магдеб. вайхбільду (близького значенням до понять «міське право», «міське самоврядування»).

В окремих редакціях цієї збірки вірогідно були і два роз'яснення «старших» міст спеціально для Хелмно, деякі запозичення зі Швабського зерцала та ін. відмінності. До «Старохелмінського права» згодом (до 1539) було складено коментар (глосу), авторство якого приписувалося Г. Гусінгу. Другий збірник — «Загальнообов'язкове хел-мінське право» — був укладений 1466 у м. Гданську. Він складався зі 117 ненумерованих артикулів і відзначався певною безсистемністю. У його основі були практика Хелмін. суду, деякі норми вайхбільду, гданського вількіру (міського статуту) тощо. Цей збірник мав обмежене застосування (переважно в Гданську, Торуні та Хойніцах). У 16 ст. було кілька спроб (1526, 1552, 1580 та 1594) систематизувати X. (К.) п. і видати його друком як єдиний звід, але жодна з них не увінчалася успіхом (офіц. затвердженням). 1620 польс. король Ян Сигізмунд замінив у Пруссії X. (К.) п. окремим прусе, провінц. правом, але в ряді ін. місцевостей воно зберегло своє значення. 1623 у Познані П. Кушевич видав свою працю «Хелмінське право, виправлене і з латинської мови польською перекладене», в якій містився автор. виклад X. (К.) п. На укр. землі X. (К.) п. прийшло з Польщі (14 ст.). Серед «правних книг» України-Гетьманщини важливе місце посідала згадана праця П. Кушевича, яка використовувалася в магістратах та судах аж до поч. 19 ст. Посилання на норми X. (К.) п. можна знайти в текстах кодексу «Права, за якими судиться малоросійський народ» (1743) та ін.

Літ.: Гошко Т. Д. Нариси з історії магдеб. права в Україні (XVI — поч. XVII ст.). Л., 2002.

І. Б. Усенко, І. О. Ткачук. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]