Навигация
 
х
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ХОЛМС

(Holmes) Олівер Венделл (8.ІІІ 1841, м. Бостон — 6.III 1935, Вашингтон) — амер. суд. діяч і теоретик права. Закін. 1860 Гарвард, коледж. Вивчав філософію і право у Гарвард, ун-ті. З 1867 протягом 15 років займався адвокат, практикою. Водночас з 1870—73 видавав журн. «Американський юридичний огляд» та викладав конст. право у Гарвард, ун-ті, заг. право - в Ін-ті Лоуелла; з 1882 - професор Гарвард, ун-ту. 1882 обраний суддею верх, суду шт. Массачусетс, 1899 став його головою. У 1902-32 - суддя Верх, суду США. Свої прав, погляди виклав у фундам. працях «Загальне право» (1881), «Шлях права» (1897), наук, статтях, листах, особливих думках з приводу рішень ВС США.

Холмс Олівер Венделл

Один з фундаторів прагматичної, «реалістичної» школи права. Закон для X. — це не готове рішення, а лише «основа для прийняття рішень», думка законодавця про право стосовно окр. особи і конкр. факту. Ця думка не є саме право, оскільки право (його не можна ототожнювати з мораллю) — це «пророцтво, передбачення того, як буде діяти насправді суд, і нічого більше». Людям властиво рахуватися з власними інтересами, а не з інтересами ін. людей. Зак-во повинне гнучко змінюватись у відповідності з факт, волею чинної у сусп-ві верх, влади, «зводити до мінімуму можливості ущемлення інтересів меншості». Зак-во — категорія суто емпірична, засіб, за допомогою якого владний орган «покладає обмеження, небажані для певних осіб, на плечі інших осіб». Право — це категорія, «виконання і дотримання якої забезпечується чи повинне забезпечуватися судами». Право не може бути інструментом, від якого д-ва має відмовитись, якщо цей інструмент «видаватиметься їй непридатним», а Сполучені Штати не є суб'єктом «якогось містичного надправа». Судді — це «незагіпнотизовані законом» прості незалежні виразники сили, яка виходить з їх повноважень, а «не виразники чогось неосяжного». Заг. право штату — це лише право даного штату, і воно за ієрархією розташовується нижче від федер. права. Життя права, на погляд X., не має логіки. Воно має досвід. Виходячи з таких суто прагмат. доктрин, X. сформулював низку важливих положень: конституція країни — це соціальний експеримент; абсолют у праві неприпустимий; суд може відігравати не лише правозастосовчу, а й правотворчу роль; усі держ. і громад, органи, політ, сили, гр-ни у дем. д-ві повинні бути обмежені у правах («юриспруденція обмежень»); суддя має визначати свою позицію не з вірнопідданства високим політикам, а з вигоди для сусп-ва; викладення окр. думки — обов'язок судді; суд. свавілля повинне блокуватися власною стриманістю суддів; право складається не тільки з норм і принципів, а й зі сталих прав, стандартів, еталонів; завдання суду — оцінювати закон не з погляду його розумності, а на предмет відповідності конституції; політ, питання повинен розглядати не суд, а парламент чи президент; при офіц. тлумаченні закону треба прагнути до його «конституційного звучання», а не поспішати з визнанням його таким, що суперечить конституції; право суміжне лише з добром, справедливістю та заг. благом і нічим іншим.

Літ.: Джемс Б. Прагматизм. К., 1995; Антология мировой прав, мысли, т. 3. М., 1999; История полит, и прав, учений. М., 2000; Мироненко О. М. Від «праведного автономізму» до виникнення ідеї конст. суду (межа ХІХ-ХХ століть). «Вісник Конст. Суду України», 2001, № 6.

О. М. Мироненко. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]