Навигация
 
ц
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ЦИВІЛЬНИЙ КОДЕКС УРСР/УКРАЇНИ 1963

— кодифікований законод. акт, в якому систематизовано норми цив. права, що діяли на тер. України і регулювали майнові і пов'язані з ними особисті (немайнові) відносини. Прийнятий 18.VII 1963, набув чинності 1.1 1964.

Складався з преамбули та 8 розділів. У розд. І «Загальні положення» окреслено відносини, регульовані кодексом, підстави виникнення цив. прав і обов'язків, їх здійснення і захист, визначення суб'єктів цив. права та ін. Він містив норми, що визначали осн. положення, завдання кодексу, поняття «громадянин» і «юридична особа», їхні правоздатність і дієздатність, захист цив. прав, угоди, позовну давність тощо.

У розд. II «Право власності» йшлося про поняття права власності, форм власності в Україні, їх рівноправність, підстави виникнення і припинення права власності, засоби захисту права власності. Розділ III «Зобов'язальне право» складався з двох частин: у першій містилися заг. положення, що визначали поняття «зобов'язання», відзначались підстави його виникнення, вимоги до його виконання, способи забезпечення виконання зобов'язань, відповідальність за порушення зобов'язань, порядок припинення та ін.; у другій — окр. види зобов'язань: договірні (купівля-продаж, міна, поставка, майновий найм, найм жилого приміщення, безоплатне користування майном, підряд, підряд на капітальне буд-во, перевезення, позика, доручення, комісія, схов та ін.), зобов'язання, що випливали із заподіяння шкоди (делікти), внаслідок рятування соц. майна та придбання чи збереження майна без достатніх підстав.

Норми розділів IV «Авторське право», V «Право на відкриття» та VI «Право на винахід, корисну модель, промисловий зразок, знак для товарів і послуг, раціоналізаторську пропозицію» містили лише деякі заг. положення щодо прав, регулювання авторського і суміжних прав, відносин, пов'язаних із наук, відкриттями, винаходами, корисними моделями, пром. зразками, знаками для товарів і послуг, рац. пропозиціями, та значною мірою мали бланкетний характер. Розділ VII «Спадкове право» визначав підстави спадкоємства, осіб, що могли бути спадкоємцями, черговість спадкування, порядок спадкування утриманцями, усиновленими і усиновителями, порядок спадкоємства за заповітом (форму заповіту, порядок підписання і скасування заповіту, наслідки недійсності заповіту), порядок прийняття спадщини та відмови від неї та ш. Розділ VIII «Правоздатність іноземних громадян та осіб без громадянства. Застосування цивільних законів іноземних держав і міжнародних договорів» визначав правоздатність та дієздатність в Україні іноз. гр-н, осіб без громадянства, іноз. підприємств та організацій, порядок застосування цив. законів іноз. держав і міжнар. договорів, у т. ч. визначення закону, що застосовувався до форми угоди, до зобов'язань по зовнішньоторг. угодах, довіреності, позов, давності, права власності, до зобов'язань, що виникають внаслідок заподіяння шкоди, до спадкоємства за участю вказаних осіб. З набуттям Україною держ. незалежності Верх. Рада України прийняла 15 законів, якими до кодексу було внесено істотні зміни та доповнення з приводу регулювання права власності, застави, відшкодування моральної (немайн. шкоди), строків позов, давності, авторського права і суміж. прав тощо. Втратив силу у зв'язку з прийняттям Цивільного Кодексу України 2003.

А. Ю. Бабаскін. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]