Навигация
 
ц
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ЦИВІЛЬНИЙ ПОЗИВАЧ У КРИМІНАЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ

— громадянин, підприємство, установа чи організація, які зазнали матеріальної шкоди від злочину і пред'явили вимогу про відшкодування збитків у формі цив. позову (позовної заяви) до обвинуваченого або до осіб, що несуть матеріальну відповідальність за дії обвинуваченого і щодо яких особою, котра провадить дізнання, слідчим, прокурором чи суддею винесено постанову, а судом — ухвалу про визнання їх цив. позивачем (ч. 1 ст. 28, ч. 1 ст. 50 КПК України). Слідчий, за наявності достатніх даних про те, що злочином завдана матеріальна шкода, зобов'язаний роз'яснити гр-нину, підприємству, установі, організації, які зазнали матеріальної шкоди вщ злочину, їх право на заявлення цив. позову, про що має бути зазначено у протоколі допиту потерпілого або в письм. повідомленні гр-нину, підприємству, установі, організації, копія якого приєднується до справи (ч. 2 ст. 122 КПК).

У разі заявлення цив. позову слідчий, прокурор, суддя зобов'язані скласти мотивовану постанову, а суд — ухвалу про визнання особи цив. позивачем і роз'яснити йому або його представнику процес, права цив. позивача або ж постанову (ухвалу) про відмову у визнанні цив. позивачем (ст. 123), а також порядок і строки оскарження такої постанови (ухвали). Постанова (ухвала) про відмову у визнанні цив. позивачем виноситься, зокрема: коли відсутні достатні дані, що особі злочином завдано матеріальної шкоди; коди особі вже відмовлено в позові у порядку цив. судочинства (ч. З ст. 28); коли вимоги про відшкодування матеріальної шкоди не випливають із пред'явленого обвинувачення; коли заявлено регрес-ний позов органом страхування і соціального захисту населення, підприємством, установою чи організацією, які вже відшкодували потерпілому шкоду (п. 5 пост, пленуму ВС України «Про практику застосування судами України законодавства про відшкодування матеріальної шкоди, заподіяної злочином, і стягнення безпідставно нажитого майна» від 31.III 1989). Особа, яка не пред'явила цив. позову у крим. справі, а також особа, чий цив. позов залишився без розгляду, має право пред'явити його в порядку цив. судочинства (ч. 4 ст. 28). Якщо цив. позов заявив гр-нин, якому злочином заподіяно матеріальну шкоду, його має бути визнано одночасно потерпілим і Ц. п. у к. п. Йому також роз'яснюються процес, права та обов'язки як потерпілого, так і цив. позивача.

Ц. п. у к. п. має право: подавати докази; заявляти клопотання; брати участь у суд. розгляді; просити орган дізнання, слідчого і суд про вжиття заходів щодо забезпечення заявленого ним позову; підтримувати цив. позов, ознайомлюватися з мат-лами справи з моменту закінчення досуд. слідства, а в справах, у яких досуд. слідство не провадилося, — після призначення справи до суд. розгляду; заявляти відводи; подавати скарги на дії особи, яка провадить дізнання, слідчого, прокурора і суду, а також подавати скарги на вирок або ухвали суду в частині, що стосується цив. позову, а за наявності відповідних підстав — на забезпечення безпеки; мати представника, який користується такими самими правами, як і сам Ц. п. у к. п. (ч. 2 ст. 50; ст. 52; ч. 2 ст. 52').

У суд. розгляді справи Ц. п. у к. п. і його представник мають право: бути присутніми при розгляді справи в суді; заявляти відводи і клопотання; висловлювати свою думку про клопотання ін. учасників суд. розгляду; давати пояснення; брати участь у дослідженні доказів і в суд. дебатах щодо доведеності вчинення злочину і його цив.-правових наслідків (ст. 268).

Ц. п. у к. п. має право на апеляц. та касац. оскарження суд. вироків, ухвал і постанов у частині, що стосується вирішення цив. позову, і брати участь у розгляді справи судами апеляційної та касац. інстанцій (ст. 348, 362, 384, 394).

Див. також Цивільний позов у кримінальному процесі.

Літ.: Михеєнко М. М., Нор В. Т., Шибіко В. П. Крим, процес України. К., 1999.

В. П. Шибіко. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]