Навигация
Повернись живим
 
ч
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ЧАСТИНИ ОСОБЛИВОГО ПРИЗНАЧЕННЯ

(ЧОП) — спец, військові формування, які існували в РСФРР та УСРР упродовж 1919— 24. Утворювалися згідно з пост. ЦК РКП(б) від 17.IV 1919 при парт, к-тах у губ. містах, великих пром. центрах, повітах і селах. Складалися з комуністів із дорев. стажем та безпартійних, рекомендованих парт, к-тами, а пізніше — і з комсомольців. В Україні прав, статус визначався затвердженими ЦК КП(б)У Положеннями: від 23.IV 1921 про загони особливого призначення УСРР; від 18.Х 1921 про частини особливого призначення УСРР. Особовий склад ЧОП поділявся на кадровий (він перебував на дійсній службі і мав усі види забезпечення, як у Черв, армії) і міліційний, який комплектувався з працюючих на підприємствах і в установах комуністів та комсомольців, що проходили військ, підготовку в нероб, час. ЧОП формувалися за тер. принципом, мали структуру частин і підрозділів Черв, армії. У вересні 1921 в УСРР налічувалося 39 полків і 113 батальйонів особливого призначення та Всевобучу. З метою централізації та об'єднання управління бойовою і військ, підготовкою в республіці за рішенням Політбюро ЦК КП(б)У від 10.IV 1920 ЧОП включено до системи Всевобучу УСРР (були в ній до березня 1922, а потім отримали самост. статус). Заг. керівництво організацією, формуванням, навчанням і постачанням ЧОП у республіці покладалося на начальника (з квітня 1921 — командувача) ЧОП та Всевобучу УСРР. Його призначали Реввійськрада (РВР) республіки і командувач військами УСРР.

Політ, керівним органом ЧОП була Військ, рада, до якої входили секретар ЦК КП(б)У, представник ВУНК, представник командувача військами УСРР та командувач ЧОП УСРР. У губерніях керівництво цими частинами здійснював місцевий командувач ЧОП. Він призначався командувачем ЧОП УСРР і підпорядковувався командувачу ЧОП військ, округу. У військ, округах і губерніях при командувачах існували штаби ЧОП. У губерніях і повітах діяли ради ЧОП, які складалися із секретаря відповід. парт, к-ту, військ, комісара, голови або заст. голови надзв. комісії, голови або заст. голови викон. к-ту і командувача ЧОП.

Осн. завданням ЧОП була військ, підготовка комуністів і комсомольців, б-ба з бандитизмом і збройними виступами проти рад. влади, поповнення частин Черв, армії. У зв'язку з початком військ, реформи, переведенням Черв, армії на тер.-міліційну систему формування і ліквідацією збройного «політичного бандитизму» та стабілізацією внутріполіт. ситуації в країні за пропозицією ЦК РКП(б) 30.ІІІ 1924 РВР СРСР розформувала ЧОП, передавши особовий склад, зброю та майно в тер. частини Черв, армії.

Літ.: Кучер О. О. Розгром збройної внутр. контрреволюції на Україні в 1921-23 pp. X., 1971.

В. Т. Окіпнюк. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   ч   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]