Навигация
Повернись живим
 
ч
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ЧЕК

(англ. cheque, check — чек, від перс, sah — король) — 1) Цінний папір, фін. док-т, що містить нічим не обумовлене письм. розпорядження власника рахунку (чекодавця) банкові переказати певну грош. суму одержувачеві (чекодержателю). Складається за встановленою формою і використовується юрид. особами та гр-нами для безготівкових розрахунків (розрахунковий Ч.), а також при одержанні готівки з рахунків, відкритих у банках. Для розрахунків між банк, установами користуються банківськими Ч.

Розрізняють ордерний, на пред'явника та іменний Ч. Ордерним є Ч., виписаний на певну особу з обов'язковим застереженням про наказ сплатити відповідну суму; без цього зазначення Ч. вважається пред'явницьким, а виписаний певній особі — іменним. Існують також чеки електронні.

Форма Ч., порядок та умови його заповнення і застосування визначаються ст. 1102—1106 ЦивК України, відповід. нормами Законів України «Про банки і банківську діяльність» (2000), «Про платіжні системи та переказ грошей в Україні» (2001), Інструкцією № 7 про безготівкові розрахунки в господарському обороті України, затв. правлінням НБУ 2.VIII 1996 (з наст, змінами і доп.), а також ін. нормат.-правовими актами, що регулюють розрахункові операції.

Згідно з цими актами Ч. має містити всі необхідні реквізити, передбачені банк, правилами. Відсутність будь-якого з цих реквізитів або внесення у них виправлень є підставою для визнання Ч. недійсним. Платник за Ч. має пересвідчитися всіма можливими способами у справжності Ч., а також у тому, що його представник є уповноваженою особою. Збитки, завдані у зв'язку з оплатою підробленого, викраденого або втраченого Ч., покладаються на платника або чекодавця — залежно від того, з чиєї вини вони були завдані. У разі відмови платника в оплаті Ч. чекодержатель має право пред'явити позов до суду і вимагати, крім оплати суми Ч., відшкодування своїх витрат на одержання оплати, а також відповід. процентів. До цих вимог застосовується позовна давність в один рік. 2) Док-т, що видається продавцем товару покупцеві для підтвердження сплати та проведення операцій купівлі-продажу товару і набуття права дальших вщносин з продавцем у разі невідповідності якості продукції (товару) та її тех. властивостей стандартам або іншим нормат. вимогам (товарний Ч.). Він може бути підставою для виконання гарант, зобов'язань продавця у разі передчасного вибуття товару з ладу.

3) Талон, що видається касою підприємства, організації, фін. установи тощо і підтверджує факт внесення (сплати) у касу певної суми за виконані роботи чи надані послуги.

4) Квитанція встановленої форми із зазначенням суми, яку пред'явник (покупець) повинен сплатити до каси підприємства роздріб, торгівлі.

5) Док-т, що друкується електрон, касово-контрольним апаратом (ЕККА) та підтверджує факт купівлі-продажу товарів (надання послуг) з реєстрацією на ньому всіх проведених касових операцій (касовий Ч.).

Літ.: Платіжні системи. К., 1998; Банк, право України. К., 2000.

В. П. Нагребельний, Л. Р. Грицаєнко. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]