Навигация
Повернись живим
 
ч
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ЧЕСТЬ І ГІДНІСТЬ

- охоронювані законом особисті немайнові права і невідчужувані блага, що забезпечують соціальне буття особи фізичної. Честь є поняттям моральної свідомості й категорією етики, що включає у себе моменти усвідомлення індивідом або організацією свого сусп. значення і визнання цього значення з боку сусп-ва. Поняття «честь» за змістом близьке до категорії «гідність», що є чинником моральної свідомості, в якому виражається уявлення про самоцінність особистості, її моральну рівність з усіма іншими, та водночас є категорією етики, що відображає моральне ставлення індивіда до самого себе і сусп-ва до нього. Відмінність між ними полягає у тому, що уявлення про гідність особи виходить з принципу рівності всіх людей та ін. суб'єктів права у моральному відношенні, тоді як уявлення про честь диференційовано оцінює людей залежно від їхньої належності до певної соціальної, профес. та ін. спільності. Честь пов'язана передусім з вимогою відповідної позит. поведінки і способу дії для підтримання репутації особи або престижу тієї спільності, до якої вона належить. Відповідно до Конституції України Ч. і г. людини визнаються найвищою соціальною цінністю (ст. 3) і ніхто не може бути підданий катуванню, жорстокому, нелюдському або такому, що принижує його гідність, поводженню чи покаранню (ст. 28). Захист Ч. і г. здійснюється на основі відповід. норм кримінального (див. Наклеп, Образа), адміністративного (ст. 173і, 178 КпАП України) та цивільного (ст. 201, 297 ЦивК України) зак-ва.

Зокрема, гр-ни або організація вправі вимагати через суд спростування відомостей, які не відповідають дійсності або викладені неправдиво, принижують їхню Ч. і г. чи завдають шкоди їхнім інтересам, якщо той, хто поширив такі відомості, не доведе, що вони відповідають дійсності (див. Захист честі, гідності і ділової репутації). Особливості застосування судами законодавства про захист Ч. і г. визначаються постановами пленумів ВС України «Про застосування судами законодавства, що регулює захист честі, гідності і ділової репутації громадян та організацій» від 28.IX 1990 (з наст, змінами і доп.), «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» від 31.III 1995, «Про посилення судового захисту прав та свобод людини і громадянина» від 30.У 1997 та ін.

Літ.: Честь, гідність та ділова репутація: можливості захисту. К., 1998; Цив. право України, т. 1. К., 2003.

В. П. Нагребельний, Ю. В. Швець. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]