Навигация
 
ш
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ШЛЮБНИЙ ДОГОВІР (КОНТРАКТ)

— укладена в установленому законом порядку письм. і нотаріально посвідчена угода осіб, які подали заяву про реєстрацію шлюбу, а також подружжя щодо врегулювання майн. відносин між ними. Визначає майн. права та обов'язки подружжя і не поширюється на їхні особисті стосунки та на особисті взаємини між подружжям і дітьми. Сторони можуть включити до Ш. д. (к.) будь-які умови щодо прав, режиму майна, якщо вони не суперечать моральним засадам сусп-ва. У ньому може бути визначене майно, яке дружина і чоловік передають для використання на спільні потреби сім 7, а також прав, режим майна, подарованого подружжю у зв'язку з реєстрацією шлюбу. Ш. д. (к.) не повинен зменшувати обсягу прав дитини, які встановлені у розділі III Сімейного кодексу України 2002, а також ставити одного з подружжя у надзвичайно невигідне матеріальне становище. У Ш. д. (к.) сторони можуть передбачити використання належного їм обом або одному з них майна для забезпечення потреб їхніх дітей, а також ін. осіб. Сторони можуть домовитися про можливий порядок поділу майна, в т. ч. у разі розірвання шлюбу. За Ш. д. (к.) не може передаватися у власність одному з подружжя нерухоме майно та ін. майно, право на яке підлягає держ. реєстрації. Якщо Ш. д. (к.) укладено до реєстрації шлюбу, він набуває чинності у день реєстрації шлюбу, а якщо його укладено подружжям, він набуває чинності у день його нотар. посвідчення. У Ш. д. (к.) може бути встановлено заг. строк його дії, строки тривалості окр. прав та обов'язків, а також його чинність (або чинність його окр. умов) після припинення шлюбу.

Якщо у зв'язку з Ш. д. (к.) один з подружжя вселяється у жиле приміщення, яке належить другому з подружжя чи є їхньою спільною власністю або власністю їхніх родичів, сторони у договорі можуть домовитися про порядок проживання у ньому і користування ним. Подружжя може домовитися про звільнення жилого приміщення тим з подружжя, хто вселився у нього, в разі розірвання шлюбу, з виплатою грош. компенсації або без неї. Сторони можуть домовитися про надання утримання одному з подружжя незалежно від непрацездатності та потреби у матеріальній допомозі. Якщо в договорі визначені умови, розмір та строки виплати аліментів, то в разі невиконання одним з подружжя свого обов'язку за договором аліменти можуть стягуватися на підставі викон. напису нотаріуса. Ш. д. (к.) може бути змінений не в одностор. порядку, а тільки обома з подружжя. Угода про таку зміну посвідчується нотаріально. Ш. д. (к.) може бути змінений за рішенням суду на вимогу одного з подружжя, якщо цього вимагають його інтереси, інтереси неповнолітніх дітей, а також непрацездат. повнолітніх дітей, котрі мають істотне значення. Подружжя має право відмовитися від Ш. д. (к.). Тоді встановлені ним права та обов'язки припиняються у день подання до нотаріуса заяви про відмову від договору. На вимогу одного з подружжя Ш. д. (к.) може бути розірваний за рішенням суду з підстав, що мають істотне значення, зокрема в разі неможливості його виконання. Ш. д. (к.) на вимогу одного з подружжя або ін. особи, права та інтереси якої порушені цим договором, може бути визнаний недійсним за рішенням суду з підстав, встановлених ЦивК України і СК України. Основний зміст, умови та порядок укладання Ш. д. (к.) визначені ст. 92—103 СК України.

Літ.: Сім. право України. К., 2003.

В. П. Нагребельний. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]