Навигация
 
я
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ЯДЕРНІ УСТАНОВКИ

- будь-який ядер, реактор, за винятком реактора, яким обладнаний засіб мор. або повітряного тр-ту з метою використання його як джерела енергії для приведення в рух цього засобу тр-ту або з будь-якою ін. метою, будь-який завод, що використовує ядерне паливо для в-ва ядерного матеріалу, або будь-який завод, на якому обробляється ядер, матеріал, включаючи будь-який завод, на якому переробляється опромінене ядерне паливо, та будь-яке місце, де зберігається (складований) ядер, матеріал, за винятком місця складування, пов'язаного з перевезенням такого матеріалу, за умови, що кілька Я. у. одного оператора, розташовані в одному місці, розглядаються як єдина Я. у. (ст. 1 Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» 1995). Я. у. можуть перебувати в різних формах власності. Перелік Я. у., що перебувають у держ. власності, визначається КМ України. При розміщенні, проектуванні, спорудженні й введенні в експлуатацію, експлуатації та знятті з експлуатації Я. у. слід дотримуватися встановлених відповідно до законодавства України та рекомендацій міжнародних організацій у сфері використання ядер, енергії норм, правил, стандартів, що забезпечують безпеку радіаційну.

Використання Я. у. на тер. України базується на дозвільному принципі (Закон «Про дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергії» 2000). Дозвіл (ліцензію) на кожен окр. вид діяльності (на проведення проектно-пошук. робіт щодо вибору майданчика для розміщення Я. у.; проектування, буд-во, введення в експлуатацію, експлуатацію, зняття з експлуатації, консервацію Я. у.; на підготовку персоналу для експлуатації Я. у. тощо) надається лише одним уповноваженим на це органом держ. регулювання ядерної та радіац. безпеки. Забороняється здійснення будь-якої діяльності, пов'язаної з використанням Я. у., юрид. чи фіз. особами, які не мають дозволу, виданого у встановленому порядку. Я. у. може використовуватися лише з такою метою і таким чином, як це передбачено умовами виданого дозволу. Визначені в дозволі умови та межі безпеч. використання Я. у. мають забезпечувати необхідний і достатній рівень ядер, та радіац. безпеки.

У місцях розташування Я. у. може бути встановлено особливий режим території, який визначається КМ України. Фіз. захист Я. у. здійснюється у тому самому порядку, що й ядерних матеріалів. Персонал Я. у., а також держ. інспектори з нагляду за радіац. безпекою безпосередню на цих установках мають право на соціально-екон. компенсацію негат. впливу іонізуючого випромінювання на їхнє здоров'я відповідно до зак-ва України, підлягають обов'язковому страхуванню від ризику негат. впливу іонізуючого випромінювання на їхнє здоров'я за рахунок коштів ліцензіатів. Прав, підстави та порядок здійснення діяльності з припинення експлуатації та зняття з експлуатації Я. у. визначаються Законом України «Про впорядкування питань, пов'язаних із забезпеченням ядерної безпеки» (2004).

М. І. Єрофеєв. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   я   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]