ГААГА
('s-Gravenhage, Den Haag) — місто в Нідерландах, місцеперебування корол. двору, парламенту й уряду; адм. центр провінції Пд. Голландія; один із центрів міжнар. співробітництва і політ, життя. Нас. — бл. 500 тис. чол. Згадується з кін. 11 ст. У 14 ст. правитель Голландії Альберт Баварський перевів у Г. свій двір, після чого в місті починають зосереджуватися уряд, установи. 1586 в Г. відбулися збори Ген. штатів нідерл. провінцій, що повстали проти ісп. панування.
Першим міжнар. док-том, підписаним у Г., став Гаазький договір 1794 про активізацію воєнних дій Пруссії проти рев. Франції (підписаний Англією, Голландією та Пруссією). Місцем активного європ. політичного життя Г. стає на початку 19 ст. після призначення Наполеоном І свого брата Луї Бонапарта на голл. престол. З часом Г. набуває статусу міста, в якому проводяться важливі міжнародні заходи (Гаазькі конференції 1899, 1907, 1922, 1930, 1954 та ін.).
У Г. розміщуються: Міжнародний суд ООН та Постійна палата третейського суду, Міжнародний кримінальний суд; Верх, комісар ОБСЄ у справах нац. меншин; Міжнародний кримінальний трибунал для судового переслідування осіб, відповідальних за геноцид та інші серйозні порушення міжнародного гуманітарного права, вчинені на території колишньої Югославії з 1991; Європейське поліцейське бюро (Європол); окр. органи ЄС тощо.
Літ.: Морозов Г. И. Междунар. организации. Некоторые вопросы теории. М., 1974; Камінський А. Вступ до міжнар. відносин. Л., 1995; Тимченко Л. Д. Междунар. право. X., 1999; Дюрозель Ж.-Б. Історія дипломатії від 1919 р. до наших днів. К., 2000.
В. Ф. Смолянюк.
|