ГРАФСТВО
(від нім. Graf — граф, давньонім. gravio — ватажок) — адм.-тер. одиниця у Великобританії, Ірландії, США та деяких брит. домініонах. Історично Г. виникли як адм. одиниці (округи) у Франкській д-ві та в Англії. Спочатку франк, королі при організації адм. поділу своєї д-ви користувалися обл. поділом, який існував з часів Рим. імперії. У нім. землях з часом такі округи поступово набули характеру однакових адм.-суд., фін. та військ, одиниць, на чолі кожної з яких перебував граф. У зв'язку з цим до таких адм. одиниць почала застосовуватися назва «графство». Особливого поширення термін «графство» набув у зак-ві Карла Великого. З розвитком феод, відносин Г. на європ. континенті втратили статус одиниць адм. поділу д-ви. Ця назва застосовувалася щодо сукупності земель, якими володіла особа, котра мала титул графа. З розвитком нац. держав у середньовічній конт. Європі Г. втратили своє значення. Англ. Г. походять від стародавніх англо-сакс. самост. королівств або їх складових частин. Вони були однаковими адм., суд., фіскал, та військ, одиницями д-ви, на яких базувалася уся організація місц. самоврядування. З 1888 визнавалися права міст-Г., які набували повної самостійності від органів Г., на території яких ці міста розташовувалися (англ. county borough — місто як самостійна адм. одиниця). Після реформ 1972 Г. передавалися усі найважливіші повноваження, які за законом могли здійснювати місц. виб. органи влади, а в 1985 міські Г. були ліквідовані як самост. рівень самоврядування.
В Ірландії Г. (counties) — самост. одиниця адм. організації д-ви. Очолюється радою як виб. органом заг. компетенції. В країні є і міста-Г. З 2004 згідно з біллем про місцеве управління 2000 в Ірландії здійснюється реформа, за якою передбачена певна уніфікація назв і статусів органів Г. та міст-Г. У США Г. — адм.-тер. одиниці, утворені ще за колон, панування Великобританії. Є осн. регіон, адм. одиницею заг. значення у більшості штатів (крім Род-Айленду та Коннектикуту). Управляється виб. радою та рядом виб. чиновників (шериф, скарбник, аудитор, коронер та ін.). Рада Г., яка обирається населенням, діє на принципах самоврядування та відає збором податків, визначає місц. витрати, видає ліцензії на відкриття торг, закладів, вирішує питання санітарії, контролює стан доріг місц. значення, шкіл, лікарень та ін. Кожне Г. є суд. округом зі своїм судом або частиною такого. Г. відповідає за організацію виборів до органів влади, проведення перепису населення, збір стат. даних. Міста, які розташовані на території Г., мають власні органи самоврядування. Відмітною рисою управління Г. у більшості штатів США є відсутність єдиного викон. органу влади; поряд з радами Г. населення обирає ряд вищезгаданих посад, осіб, формально незалежних у своїй діяльності від ради.
Літ.: Ермошенко Н. Н. Опыт самоуправления территорий за рубежом. К., 1992; Штатина М. А. Мест, управление в зарубеж. странах (Великобритания, США, Франция, страны Лат. Америки). М., 1994; Конст. (государственное) право зарубеж. стран. М., 1996; Черкасов А. И. Сравнительное мест, управление: теория и практика. М., 1998; Конст. право зарубеж. стран. М., 2000; Евдокимов В. Б., Старцев Я. Ю. Мест, органы власти зарубеж. стран: прав, аспекты. М., 2001.
О. В. Батанов.
|