Навигация
Повернись живим
 
_Г-З
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ГРОМАДСЬКІ РОБОТИ

- вид строк, покарання, передбачений ст. 56 КК України. Полягає у виконанні засудженим у вільний від роботи чи навчання час безоплатних суспільно корисних робіт, вид яких визначають органи місц. самоврядування. Раніше вітчизняне крим. і випр.-труд. зак-во не передбачало такого покарання. Його запровадження відповідає загальновизнаним міжнар. нормам про поводження зі злочинцями. У ст. 8.2 Мінімальних стандартних правил ООН («Токійські правила») серед можливих видів покарань, альтернативних позбавленню волі, зазначений, зокрема, і такий, як виконання суспільно корисних робіт.

Г. р. є основним покаранням, яке призначається особам за вчинення ними злочинів невеликої тяжкості. Встановлюється на строк від 60 до 240 год. (неповнолітньому у віці від 16 до 18 років на строк від 30 до 120 год.) і відбувається не більш як 4 год. на день, а для неповнолітніх — 2 год. на день, але не менше 25 год. на місяць. Вільним від роботи чи навчання часом є вихідні, святкові дні, а також денний час, що залишається після роб. дня (часу навчання). Каральний зміст Г. р. полягає у виконанні засудженим корисних громад, робіт безоплатно, тобто в обмеженні таких конст. прав гр-н, як право на оплату праці та право на відпочинок.

Г. р. не призначаються особам, визнаним інвалідами І або II групи, вагітним жінкам, особам, які досягли пенс, віку, а також військовослужбовцям строк, служби.

Відбуваються за місцем проживання засудженого — на об'єктах, розташованих у межах нас. п., де проживає засуджений, чи в місцевості, звідкіля він має можливість щодня повертатися до місця пост, проживання (з урахуванням виконання ним не тільки Г. р., а й осн. роботи, служби, навчання). У випадках, коли місце реєстрації засудженого не збігається з місцем (районом) його пост, проживання, на підставі мотивованої заяви засудженого вирішення питання про об'єкт і організацію виконання Г. р. може бути покладене на крим.-викон. інспекцію за місцем його пост, проживання. Це питання вирішується судом при винесенні вироку або крим.-викон. інспекцією за місцем реєстрації засудженого. Контроль за виконанням цього покарання покладається на крим.-викон. інспекцію, а проведення індивід.-профілакт. роботи за місцем проживання засудженого — на органи внутр. справ. Вироки суду виконуються не пізніше 10-денного строку з дня набуття вироком закон, сили або звернення його до виконання. Крим.-викон. інспекція веде облік засуджених, роз'яснює порядок і умови відбування покарання, погоджує з органами місц. самоврядування перелік об'єктів, на яких засуджені відбувають Г. р., здійснює контроль за додержанням умов відбування покарання засудженими і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом за місцем відбування засудженим Г. р., веде сумарний облік відпрацьованого засудженим часу, вживає заходів заохочення та стягнення до засуджених.

Засуджені до покарання у виді Г. р. зобов'язані додержувати встановленого порядку та умов відбування покарання, сумлінно ставитися до роботи, працювати на визначених для них об'єктах і відпрацьовувати встановлений судом строк Г. р., з'являтися за викликом до крим.-викон. інспекції, повідомляти інспекцію про зміну місця проживання, періодично з'являтися до неї на реєстрацію. Надання засудженому щоріч. чергової відпустки за осн. місцем роботи не призупиняє виконання покарання у виді Г. р. Щодо особи, яка після винесення вироку визнана інвалідом І або II групи чи досягла пенс, віку, а також щодо вагітної жінки крим.-викон. інспекція направляє до суду подання про звільнення їх від дальшого відбування покарання. Засудженому забороняється без дозволу крим.-викон. інспекції виїжджати за межі України. На власника підприємства, установи, організації або на уповноважений ним орган за місцем відбування засудженим покарання у виді Г. р. покладаються: погодження з крим.-викон. інспекцією переліку об'єктів, на яких засуджені відбувають Г. р., та видів цих робіт; контроль за виконанням засудженими визначених для них робіт; своєчасне повідомлення крим.-викон. інспекції про ухилення засудженого від відбування покарання та переведення його на ін. місце роботи, появу на роботі в стані сп'яніння, порушення громад, порядку; щоміс. інформування крим.-викон. інспекції про кількість відпрацьованих засудженим годин та його ставлення до праці. Ухилення від відбування Г. р. карається за ч. 2 ст. 389 КК України. Ухиленням від відбування цього покарання визнається: невиконання встановлених обов'язків, порушення порядку та умов відбування покарання, а також притягнення до адм. відповідальності за правопорушення, які були вчинені після письм. попередження; невихід на Г. р. без поваж, причин більше двох разів протягом місяця, допущення більше двох порушень труд, дисципліни протягом місяця, поява на роботі у стані сп'яніння.

КК не передбачає можливості звільнення осіб, засуджених до Г. р., від відбування покарання з випробуванням (ст. 75), умовно-дострокового їх звільнення від покарання (ст. 81), а також заміни невідбутої частини покарання більш м'яким покаранням (ст. 82).

Г. р. передбачені крим. зак-вом багатьох країн, зокрема Англії, Іспанії, Росії, США, Франції.

Див. також у ст. Система покарань, Строки покарання.

Літ.: Крим.-викон. право України (Загальна та Особлива частини). К., 2002; Малиновский А. А. Сравн. правоведение в сфере уголов. права. М., 2002.

А. А. Музика, В. М. Пуйко. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]