ДОГОВІР ПОЗИЧКИ
- вид цив. договору, за яким одна сторона (позичкодавець) безоплатно передає або зобов'язується передати другій стороні (користувачеві) річ для користування протягом встановленого строку. Вважається укладеним у момент передачі предмета позички, якщо інше не обумовлено самим договором. Повинен містити умову про строк позички, інакше він визначається відповідно до мети користування річчю. У разі невиконання позичкодавцем зобов'язання щодо передачі речі в користування друга сторона має право вимагати розірвання Д. п. та відшкодування завданих збитків. Користування предметом позички вважається безоплатним, якщо сторони прямо домовилися про це або якщо воно випливає із суті відносин між ними. Позичкодавцем може бути фіз. або юрид. особа. Суб'єкт підприємництва не має права передавати речі у безоплатне користування особі, яка є його засновником, учасником, керівником, членом його органу управління чи контролю. Особа, котра здійснює управління майном, може бути позичкодавцем лише за згодою власника.
Д. п. речі побут, призначення між гр-нами може укладатися усно, а між юрид. особами, між фіз. та юрид. особою має укладатись у письм. формі. Позичка будівлі, ін. капітальної споруди (їх окремої частини) строком на один рік і більше підлягає нотар. посвідченню. Д. п. транспортного засобу за участю фіз. особи укладається у письм. формі й має бути посвідчений нотаріусом. За Д. п. користувач несе звичайні витрати щодо підтримання належ, стану переданої йому речі. Він зобов'язаний користуватися річчю особисто за її призначенням або відповідно до визначеної у договорі мети, а також повернути предмет позички після закінчення строку договору в такому стані, в якому він був на момент його передання. Позичкодавець має право вимагати розірвання договору і повернення речі, якщо: у зв'язку з непередбач. обставинами річ стала потрібною йому самому; користування річчю не відповідає її призначенню та умовам договору; предмет позички самочинно переданий у користування ін. особі; в результаті недбалого поводження з річчю вона може бути знищена або пошкоджена. Д. п. припиняється у разі смерті фіз. особи або ліквідації юрид. особи, якій річ було передано в користування. Якщо після припинення договору користувач не повертає річ, позичкодавець має право вимагати її примус, повернення, а також відшкодування завданих збитків.
Відносини, пов'язані з укладанням, виконанням, припиненням або розірванням Д. п., регулюються нормами гл. 58, 60 ЦивК України.
В. П. Нагребельний.
|