Навигация
 
вій-вод
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ВІРМЕНІЯ

Республіка Вірменія (Науайап) — держава, розташована у пд. частині Закавказзя. Тер. — 29,8 тис. км2. Нас. — бл. 3,464 млн. чол. (1995, оц.): вірмени (89 %), азербайджанці, росіяни, курди, українці та інші. Столиця — м. Єреван. Адм.-тер. поділ — марзи (губернії), міські і сільс. громади. Державна мова — вірменська. Грошова одиниця — драм.

Нац. свято — День незалежності (21 вересня). Передісторія сучас. вірм. державності сягає подій, пов'язаних з розпадом Рос. імперії. У травні 1918 закавказ. сейм, до якого входили депутати Всерос. установчих зборів, прийняв рішення про утворення на тер. Закавказзя 3 республік — Азербайджану, Вірменії та Грузії. Проте майже відразу більшу час

Державний герб Вірменії

тину В. окупувала Туреччина. Наступні два роки нової політичної історії країни відзначалися калейдоскопічною зміною подій і режимів.

У лист. 1920 в країні встановлено рад. владу й утв. Вірменську Соціалістичну Радянську Республіку (ВСРР). 1922 прийнято конституцію республіки. Того ж року згідно з укладеним Вірменією, Азербайджаном та Грузією союзним договором утворилася Закавказька Соціалістична Федеративна Радянська Республіка (ЗСФРР); було введено федеральну конституцію. Водночас ново-утв. федерація увійшла на правах одного із засновників до складу СРСР. 1926 прийнято нову конституцію федерації. Чергову конституцію рад. Вірменії було введено 1937. Вона, зокрема, засвідчила ліквідацію ЗСФРР і самост. входження Вірм. Рад. Соц. Республіки як окремого суб'єкта до СРСР. 1978 прийнято останню радянську конституцію В.

Після розпаду СРСР процеси державотворення у В. супроводжувалися складною внутріполіт, ситуацією і тривалою кризою у відносинах з сусід. Азербайджаном, викликаною конфліктом навколо Нагірного Карабаху. Конституція незалежної В. була прийнята за результатами всенар. референдуму 5.УІ 1995. У В. запроваджена змішана форма державного правління.

Законод. владу здійснює однопалатний парламент — Національні збори (131 депутат). За ст. 63 конституції д-ви «повноваження Національних зборів припиняються у червні четвертого, наступного за їх виборами, року, — в день відкриття першої сесії новообраних Національних зборів». Парламент формується шляхом заг. і прямих виборів, порядок яких визначений законом. Віковий ценз для актив, та пасив, виб. права — 18 і 25 років відповідно. Кандидати у депутати протягом останніх п'яти років мають бути громадянами В. і стільки ж часу постійно проживати в країні.

Мапа Вірменії

Правом законод. ініціативи у Нац. зборах наділені депутати й уряд. Законопроекти, визнані урядом невідкладними, обговорюються і голосуються у Нац. зборах протягом місяця. Уряд може поставити у парламенті питання про довіру йому у разі неприйняття внесених ним законопроектів. Президент має право повернути ухвалений Нац. зборами законопроект на повторний розгляд. Якщо заперечення і пропозиції президента виявляться неприйнятими, Нац. збори знову ухвалюють повернений законопроект більшістю де пут. голосів. Парламент затверджує за поданням уряду держ. бюджет, контролює його виконання, а також використання позик і кредитів, одержаних від іноз. держав і міжнар. організацій. Нац. збори обговорюють і затверджують річний звіт уряду про виконання держ. бюджету. Парламент реалізує й ін. повноваження у сфері контролю за діяльністю уряду. Як зазначено у ст. 78 конституції, «з метою законодавчого забезпечення програми діяльності уряду» останній може бути уповноважений Нац. зборами приймати постанови, що мають силу закону. Ці постанови підписує президент. Вони діють протягом вказаного парламентом строку і не можуть суперечити законам.

Главою д-ви є президент, обраний за результатами заг. і прямих виборів на 5 років. Одна й та сама особа не може обиратися більш як двічі підряд. Вік. ценз для кандидатів у президенти — 35 років. Протягом останніх 10 років він має бути гр-ном В., постійно проживати на її території. Президент може бути усунений з поста у разі держ. зради або вчинення ним ін. тяжкого злочину. Рішення щодо усунення президента Нац. збори приймають більшістю у 2/3 усіх голосів від заг. кількості депутатів. Такому рішенню має передувати відповідний висновок конст. суду, зроблений за поперед, запитом парламенту.

Повноваження президента досить широкі. Він «забезпечує дотримання конституції, норм, функціонування законод., викон. і суд. влади, є гарантом незалежності, тер. цілісності та безпеки республіки» (ст. 49 конституції). Це засвідчує першорядне місце глави д-ви у держ. механізмі. Президент, проконсультувавшись із головою парламенту і прем'єр-міністром, може розпустити Нац. збори і призначити дострокові вибори. Він призначає та звільняє прем'єр-міністра, а за поданням останнього — ін. членів уряду. Президент на власний розсуд призначає 4 з 9 суддів Конст. суду (інших 5 — Нац. збори). Глава д-ви на основі висновку Конст.

суду може припинити повноваження будь-кого з призначених ним суддів цього суду або дати згоду на його арешт, притягнення до кримінальної чи адм. відповідальності у суд. порядку.

Президент, як зазначено у ст. 94 конституції, є «гарантом незалежності судових органів». Він очолює раду правосуддя, членів якої сам же призначає. З ін. боку, саме за поданням цієї ради глава д-ви призначає суддів заг. судів та прокурорів, може припиняти повноваження суддів, давати згоду на їх арешт, притягнення до крим. відповідальності у суд. порядку, може звільняти ним же призначених прокурорів. Поміж ін. повноважень президента слід виділити його право здійснювати заг. керівництво зовн. політикою, укладати міжнар. угоди, ратифікувати міжурядові договори. Президент призначає вищий команд, склад збройних сил і є їх головнокомандувачем. Глава д-ви приймає рішення щодо використання збройних сил у разі збройного нападу або його безпосеред. загрози, запроваджує воєнний стан та обов'язкову мобілізацію тощо. Характерно, що в конституції країни не передбачено контрасигнування актів президента урядом.

Викон. владу у В. здійснює уряд республіки (ст. 85). Структура і порядок діяльності уряду визначаються указом президента за поданням прем'єр-міністра. Засідання уряду веде президент або, за його дорученням, прем'єр-міністр. Постанови уряду підписує прем'єр-міністр і засвідчує президент. У конституції передбачена процедура надання урядові парлам. інвеститури. Сформований президентом уряд протягом 20 днів має подати для ухвалення Нац. зборами програму своєї діяльності, що означає постановку питання про вотум довіри урядові. Парламент повинен прийняти відповідне рішення абсолютною більшістю голосів від загальної кількості депутатів. У разі прийняття рішення про недовіру прем'єр-міністр подає президентові заяву про відставку уряду.

Суд. система складається з Конст. суду, судів заг. юрисдикції (касаційний суд, апеляц. суди та суди першої інстанції). В. — унітарна д-ва. Уряд призначає марзпе-тів (губернаторів), котрі реалізують його регіон, політику і координують діяльність регіон, служб центр, виконавчих органів. Місц. самоврядування організоване на рівні міських і сільс. громад: населення відповідної адм.-тер. одиниці на 3 роки обирає представн. орган (раду старійшин громади) і керівника (мера міста або сільс. старосту).

Уряд за поданням марзпета за певних умов може усунути з посади керівника громади. В. - член ООН з 1992, член СНД з 1992 та ін. міжнар. організацій. Дип. відносини України з В. встановлено

25.ХІІ 1991.

В. М. Шаповал. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]