Навигация
 
вій-вод
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ВІСЛА

- офіц. назва військ, акції щодо примус, переселення 1947 понад 150 тис. українців з Лемківщини, Бойківщини, Над-сяння, Холмщини та Підляшшя на пн. і пн.-зх. землі Польщі. Цій операції передував взаємний обмін населенням у 1944—46 згідно з угодою між урядом УРСР і Польс. к-том нац. визволення про евакуацію укр. нас. з тер. Польщі і поляків з тер. України. До тих українців, хто не потрапив під це «переселення», і була застосована акція «В.», в ході якої переселенців ділили на групи (за критерієм співпраці з укр. підпіллям), а представників інтелігенції, духівництва та підозрюваних осіб арештовували й відправляли до концтабору Явожно (філія Освенцима). Вбивство бійцями УПА віце-мініст-ра оборони тодішньої Польщі генерала К. Сверчевського (28.III 1947) прискорило перебіг подій, і політбюро ЦК ППР прийняло рішення «швидкими темпами переселити українців та змішані сім'ї на возз'єднані землі (насамперед до Пн. Пруссії), не утворюючи компактних груп і не ближче як за 100 км від кордону».

Про справжню мету операції свідчать директиви держ. к-ту безпеки: 1) виселити все укр. населення з пд.-сх. воєводств Польщі; 2) розпорошити його на нових місцях поселення з метою швидкої асиміляції та денаціоналізації; 3) сполонізувати покинуті укр. землі, поселяючи на них польс. людність. Що саме такі завдання мала акція «В.», підтверджує і т. з. Евакуаційний план та видані на його основі інструкції про спосіб проведення операції. У ньому визначено цілі операції: «Основною метою переселення поселенців за акцією "Вісла" є їх асиміляція у новому польському середовищі. Докласти зусиль, щоб ця мета була досягнута. Не вживати до цих поселенців назви "українець". У разі, якщо з поселенцями на возз'єднані землі пробрався інтелігентський елемент, його слід поселяти окремо і далеко від громад, де живуть поселенці з акції "Вісла"». Щоб унеможливити нелег. повернення українців на рідні землі, декретом від 27.VII 1949 їх було позбавлено права на залишені господарства та майно. В сучас. період Україна і Польща вживають заходів щодо усунення негат. наслідків акції «В.». Йдеться про розробку програми повернення українців на рідні землі; повернення громад., церк. та приват, майна виселеним українцям; визнання в'язнів концтабору в Явожні жертвами сталій, репресій; оприлюднення у польс. сусп-ві справжніх причин, мети і наслідків операції «В.» Літ.: 50-річчя акції «Вісла». «Визвольний шлях», 1997, кн. 5.

В. Б. Євтух. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]