Навигация
Повернись живим
 
док-дяк
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ДРУГИЙ УНІВЕРСАЛ УКРАЇНСЬКОЇ ЦЕНТРАЛЬНОЇ РАДИ

- програмне звернення УЦР до «Громадян землі Української» від 3(16).VIІ 1917. Став наслідком переговорів керівництва Центр. Ради з міністрами Тимчасового уряду Росії — О. Ф. Керенським, М. І. Терещенком, І. Г. Церетелі та М. В. Не-красовим у Києві і закритих засідань 5-ї сесії Центр. Ради, які відбулися 30.VI—1.VII (13—14.VII) 1917. Результати двосторонньої угоди з боку УЦР були оприлюднені у II Універсалі, а з боку Тимчас. уряду — у спец, постанові, теж опубл. 3(16).VII 1917. Центр кол. імперії пішов на деякі поступки щодо автономії України. В Універсалі було офіційно заявлено, що Петроград простяг руку представникам укр. демократії в особі Центр. Ради, закликав у згоді з ним «творити нове життя України на добро всієї революційної Росії», визнав Генеральний секретаріат як носія найвищої крайової влади в Україні, склад якого затверджується Тимчас. урядом за погодженням з УЦР, допустив представників Ради до кабінету військ, міністра, до Ген. штабу Верх, головнокомандувача з тим, що вони будуть брати участь у справі українізації війська без порушення боєздатності армії. Тимчас. уряд висловив прихильне ставлення до розробки проекту нац.-політ, статуту України і проекту вирішення зем. справи та їх винесення на Все-рос. Установчі збори. У відповідь на такі поступки УЦР проголосила, що відкладає здійснення автономії до названих зборів і відкидає будь-які самовільні кроки для її досягнення. Висловлювався намір не відокремлювати Україну від Росії, а разом з усіма народами прямувати до її розвитку і добробуту, до єдності дем. сил. Оголошувалося прагнення УЦР до поповнення свого складу представниками ін. народів, що живуть в Україні, і перетворення на «єдиний найвищий орган революційної демократії України, який буде представляти інтереси всієї людності нашого краю». На практиці, однак, готовність УЦР до співпраці з урядом Росії на шляху до досить обмеженої автономії України не знайшла підтримки з боку Петрограда. Це спонукало Центр. Раду вдатися до рішучіших кроків для досягнення авт. статусу, а Тимчас. уряд підштовхнуло до посилення тиску на Київ з метою усунути «самостійницькі прагнення».

Літ.: Христюк П. Замітки і мат-ли до історії укр. революції 1917-1920. Прага, 1920; Винниченко В. Відродження нації, ч. 1. К., 1990; Мироненко О. М. Світоч укр. державності: політ.-правовий аналіз діяльності Центр. Ради. К., 1995; Укр. Центр. Рада. Док-ти і мат-ли, т. 1. К„ 1996.

О. М. Мироненко. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]