ЄВРОПЕЙСЬКА АСОЦІАЦІЯ ВІЛЬНОЇ ТОРГІВЛІ
(European Free Trade Association), ЄАВТ (EFTA) — торг.-екон. організація ряду західноєвроп. держав. Ств. за ініціативою Великобританії і Данії на основі Конвенції, підписаної 4.1 1959 у Стокгольмі (набула чинності 3.V 1960). Спочатку членами ЄАВТ були 10 країн: Австрія, Великобританія, Данія, Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія, Португалія, Фінляндія, Швейцарія, Швеція. Але Великобританія і Данія (1972), Португалія (1986), Австрія (1989), Швеція (1991) та Фінляндія (1992) вийшли з цієї організації і стали членами Європейського економічного співтовариства (ЄЕС) — тепер Європейського Союзу (ЄС).
Мета ЄАВТ — сприяння екон. розвитку, забезпеченню повної зайнятості, підвищенню продуктивності праці, рац. використанню ресурсів, фін. стабільності та невпинному підвищенню рівня життя на тер. держав-членів; забезпечення цивіліз. умов конкуренції у торгівлі між державами-членами; ліквідація нерівності у постачанні сировини, що виробляється на тер. зон вільної торгівлі; сприяння гармональному розвиткові та зростанню світ, торгівлі шляхом ліквідації торг, бар'єрів.
Кер. орган Асоціації — Рада ЄАВТ, яка складається з представників держав-членів; її рішення і рекомендації ухвалюються одноголосно. Діють комітети: з тех. перешкод у торгівлі, митних експертів, екон. комітет, консультат. комітет (створюється з представників підприємств і профспілок), комітет парламентаріїв, бюджетний комітет тощо. Поточними справами займається секретаріат на чолі з ген. секретарем. У результаті підписання (1992) державами — членами ЄАВТ та ЄЕС Договору про створення європейського економічного простору (ЄЕП), що став чинним 1994, було утв. спільний ринок, який об'єднав 18 країн з нас. 370 млн. чол. (Швейцарія не ратифікувала цей договір). Зазначений договір доповнює: двосторонні угоди між д-вами ЄАВТ та ЄС про імпорт деяких сільськогосп. продуктів; двосторонні угоди між ЄС і Норвегією та Ісландією про вільну торгівлю рибою. Крім того, він встановлює: свободу пересування товарів, послуг, капіталів і людей; співробітництво у галузі науки, освіти, споживчої, екол. та соціальної політики; правову систему, яка забезпечує реалізацію заг. правил і норм.
Договір передбачає також дод. структуру ЄАВТ, яка складається з: Ради ЄЕП як органу ухвалення рішень (входять члени Ради ЄС та Європейської комісії і по одному представнику від кожного члена ЄАВТ); Спільного парлам. комітету ЄЕП як форуму для обміну думками та інформацією і органу для пошуку та ухвалення рішень (входять вищі посад, особи Європ. комісії і держав — членів ЄС та ЄАВТ); Консультативного комітету ЄЕП (входять члени Екон. і соціального к-ту ЄС та Консультат. к-ту ЄАВТ); Спільного парлам. комітету ЄЕП. Держави — члени ЄАВТ утворюють: контрольне відомство (контроль за виконанням сторонами зобов'язань, узятих згідно з Договором про ЄЕП); Суд ЄАВТ (спільний з Європейським судом контроль), Пост, комітет держав - членів ЄАВТ (інформація, консультації, підготовка засідань Спільного парлам. комітету ЄЕП).
Держави — члени ЄАВТ уклали угоди про свободу торгівлі з Болгарією, Польщею, Румунією, Словаччиною та Чехією. Декларації аналогічного змісту підписано з Латвією, Литвою та Естонією. Угоди стосуються торгівлі пром. товарами та продукцією сільськогосп. переробки, тр-ту та іноз. туризму, а також деяких питань охорони довкілля. їх метою є сприяння реформам у цьому регіоні Європи.
Місцеперебування ЄАВТ — м. Женева (Швейцарія). Асоціація має також бюро у м. Брюсселі (Бельгія).
Літ.: Шреплер Х.-А. Междунар. организации. М., 1995.
В. Н. Денисов.
|