Навигация
 
п-пасп
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ПАКТ РЕРІХА

— проект Міжнар. договору з охорони мист. і наук, закладів, місій і колекцій, який став основою концепції міжнар.-прав. охорони культурних цінностей як під час збройних конфліктів, так і в умовах мир. часу. Ідея пакту вперше висловлена 1904 рос. художником М. К. Ре-ріхом (закін. 1898 юридич. ф-т Петерб. ун-ту). У 1914 він звернувся з відповідною пропозицією до урядів Росії і СІЛА, президента Франції Р. Пуанкаре. Звернення не мало політ, наслідків, однак привернуло увагу світ, громадськості до ідеї міжнар. охорони культур, цінностей. Після підписання Пакту Бріана—Келлога 1928, яким засуджувалося застосування війни як засобу нац. політики, М. К. Реріх знову запропонував урядам країн світу укласти міжнар. угоду — Пакт Миру. За його задумом, над істор. пам'ятками, музеями, наук, і культур, установами мав майоріти охорон, стяг — прапор Миру. Проект П. Р. (художник розробив його разом з франц. юристами-міжнародниками Г. Шклявером та Г. Лапраделем) і звернення художника до урядів та народів усіх країн було опубл. 1929 багатьма мовами. 1931 ум. Брюгге (Бельгія) утворений Міжнар. союз П. Р. Там же у 1931 і 1932 відбулися дві міжнар. конференції з проблем П. Р., в яких взяли участь представники урядів і делегати громад, та культур, орг-цій. 3-я міжнародна конференція, проведена 1933 у м. Вашингтоні (США) за участю представників 36 держав, рекомендувала урядам усіх країн підписати П. Р. 15.IV 1935 у Вашингтоні в присутності президента США Ф. Рузвельта, президента Чехословаччини Т. Г. Масарика і римського папи Пія XI представники 21 д-ви Панамериканського союзу підписали Договір про захист худож. і наук, закладів та істор. пам'яток, в основу якого був покладений П. Р. У док-ті, який складався з преамбули і 8 статей, зазначалося, що істор. пам'ятки, музеї, наук., худож., навч. й культурні заклади розглядаються як нейтральні та як такі, що поважатимуться і користуватимуться захистом з боку воюючих сторін. Це стосувалося також їх персоналу. Така ж повага і захист надавалися істор. пам'яткам, музеям, наук., худож., навч. та культурним закладам як у мир. час, так і під час війни (ст. 1). Щоб вирізняти вищезазначені пам'ятки і заклади, передбачалося ввести і використовувати розпізнавальний прапор — червоне коло з трьома червоними кружками всередині на білому тлі (ст. 3). Три червоні сфери символізують Сьогодення, Минуле й Майбутнє, охоплені колом Вічності. Пам'ятки та заклади, використовувані у воєн, цілях, позбавляються привілеїв, визначених у Договорі (ст. 5). Згодом до Договору приєдналися ін. д-ви. СРСР відкинув його з ідеол. міркувань.

Пакт Реріха

Принципи П. Р. враховані при розробці та прийнятті Гаазької конвенції про захист культурних цінностей на випадок збройного конфлікту 1954.

Літ.: Знамя мира. М., 1995; Україна в міжнар.-прав, відносинах, кн. 2. Правова охорона культур, цінностей. К., 1997.

В. І. Акуленко. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   п-пасп   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]