Навигация
Повернись живим
 
позн-посаг
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ПОЛІТИЧНИЙ В'ЯЗЕНЬ

- 1) У Рос. імперії особа, засуджена за державні (т. з. політичні) злочини або звинувачена у їх вчиненні й піддана заходам адм. позасуд. репресії. П. в. були категорією ув'язнених з особливим прав, статусом. Згідно з таєм. циркуляром деп. поліції щодо П. в. від 15.VIII 1878 та циркулярами гол. тюрем, управління про «Тимчасові правила тримання та пересилки політично неблагодійних, призначених до заслання» від ІЗ.УІІ 1880 і «Правила тримання політичних арештантів у губернських та повітових замках і пересильних тюрмах» від 29.ІІ 1886 забезпечувались ізоляція П. в. від загальної маси ув'язнених, передусім крим. злочинців, і суворий тюрем, режим, зокрема тримання в одиноч. камерах. Для відбування покарання П. в. існували спец, місця позбавлення волі в Сибіру, Олексіївський равелін Петропавловської фортеці, Шліссельбурзька фортеця, Новобілгородський і Новоборисоглібський політ, централи (під Харковом), Вишнєволоцька (Тверська губ.) і Мценська (Орловська губ.) політ, пересильні тюрми. Після рос. революції 1905— 07 самодержавство намагалося зрівняти прав, становище політ, і крим. в'язнів, що на практиці призводило до посилення нагляду з боку тюрем, адміністрації за П. в. і погіршувало умови їхнього тримання. 2) Особи, які за часів СРСР були піддані не-закон. репресіям за свої політ, переконання та громад, діяльність. Термін вживається також для позначення т. з. в'язнів сумління в різних країнах. У сучас. міжнародних нормат.-прав. актах і нац. зак-ві термін «політичний в'язень» не використовується. Близьким за змістом до нього є поняття «жертви політичних репресій». Згідно з Законом УРСР «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні» (1991) до цієї категорії належать особи, які з політ, мотивів були необгрунтовано засуджені судами або піддані репресіям позасуд. органами, в т. ч. «двійками», «трійками», особливими нарадами і в будь-якому ін. позасуд. порядку, за вчинення на тер. України діянь, кваліфікованих як контррев. злочини за крим. зак-вом УРСР до набуття чинності Законом СРСР «Про кримінальну відповідальність за державні злочини» (1958).

Жертвами політ, репресій укр. зак-во визнає також гр-н, необгрунтовано засуджених за: антирад. агітацію і пропаганду за ст. 7 Закону СРСР «Про кримінальну відповідальність за державні злочини» і ст. 62 КК УРСР (до змін, внесених Законом УРСР від 28.X 1989); поширення завідомо неправдивих вигадок, що порочать радянський держ. і сусп. лад (ст. 187і КК УРСР); порушення законів про відокремлення церкви від д-ви і школи від церкви, посягання на особу та права гр-н під приводом справляння реліг. обрядів, якщо вчинені дії не були поєднані з заподіюванням шкоди здоров'ю гр-н чи статевою розпустою. Жертвами політ, репресій є також особи, щодо яких з політ, мотивів були застосовані примусові заходи медичного характеру.

Літ.: Гернет М. Н. История цар. тюрьмы, т. 3—4. М., 1961—62; Органы и войска МВД России. М., 1996.

В. Т. Окіпнюк. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]