Навигация
 
б-бен
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

БАНДЕРА

Степан Андрійович (1.1 1909, с. Старий Угринів, тепер Калуського р-ну Івано-Франк. обл. - 15.ХІ 1959, Мюнхен, Німеччина) — укр. політ, діяч, один із засновників і керівників Організації українських націоналістів (ОУН). Закін. 1927 Стрийську гімназію, навч. 1928—33 на агрон. відділенні Вищої політех. школи у Львові. Знав кілька європ. мов. З 1931 керував пропаганд, відділом крайової орг-ції ОУН. У 1932—33 був крайовим провідником ОУН і крайовим комендантом Української військової організації (УВО). Спрямовував діяльність крайових ОУН та УВО на боротьбу проти польс. окупації західноукр. земель, організовував терорист, акції проти держ. діячів Польщі, а також рад. дип. представників. За участь у замахах та належність до керівництва ОУН 1934 Б. було засуджено до смертної кари, від якої його врятувала амністія політв'язнів.

Провів понад 5 років у в'язницях Польщі з режимом суворої ізоляції, був звільнений з тюрми бойовиками ОУН після нападу Німеччини на Польщу 1939. Займався розбудовою мережі ОУН на тер. Зх. України, що возз'єдналася з УРСР. У жовтні 1939 виїхав до Кракова, працював у закорд. відділі ОУН. Розбіжності між Б. і головою проводу ОУН А. Мельником, насамперед щодо ролі Німеччини у визволенні України, привели в лютому 1940 до розколу ОУН і створення рев. проводу ОУН, який Б. і очолив. Під його керівництвом було створено Укр. нац. комітет для консолідації політ, сил у боротьбі за відновлення укр. державності. З нападом фашист. Німеччини на СРСР 30 червня 1941 у Львові за рішенням проводу ОУН було проголошено відновлення Української держави. За відмову скасувати цей акт гестапо заарештувало членів новоств. уряду, в т. ч. Б., і кинуло їх до концтабору. З табірної в'язниці (Заксенгаузен) Б. вийшов у грудні 1944. В 1947 Б. обрано головою ОУН, він організовує збройну боротьбу ОУН—УПА на західноукр. землях проти рад. влади і військ НКВС. У зв'язку з незгодами в проводі Закорд. частин ОУН у грудні 1950 Б. відмовився від посади голови проводу 34 ОУН, а в серпні 1952 — і від посади голови проводу всієї ОУН. 1955 знову обраний головою проводу 34 ОУН. У наступні роки Б. активізував роботу по налагодженню зв'язків з націоналіст, підпіллям в Україні і формуванню нової нелег. структури ОУН на укр. землях. Ця діяльність Б. занепокоїла керівництво СРСР, і невдовзі його було вбито агентом НКВС у Мюнхені. Б.— автор кількох ідеол. і програмних праць з питань укр. нац.-визв. руху («Перспективи Української революції», 1958 та ін.).

Тв.: Мої життєписні дані. «Державність», 1992, № 1.

Літ.: Вбивство Степана Бандери. Л., 1993; Степан Бандера. В кн.: Історія України в особах XIX—XX ст. К., 1995. ' Г. Г. Демиденко. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]