Навигация
Повернись живим
 
бер-брак
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

БЄЛІНСЬКИЙ

Віссаріон Григорович [30.V (11 -VI) 1811, м. Свеаборг, тепер Фінляндія — 26.V (7.VI) 1848, Петербург] — рос. літ. критик і публіцист. У 1829—32 навч. у Моск. ун-ті, з якого за написання антикршосн. драми «Дмитро Калінін» був виключений. Працював у журналах «Отечественные записки» (з 1839), «Современник». 1847 написав «Лист до Гоголя», в якому нищівно критикував са-модерж. режим у Росії. Невідкладними завданнями вважав ліквідацію кріпосного права, відмову від тілесних покарань, дотримання законності. У своїх філос. і політ.-правових поглядах еволюціонував від лібер. просвітництва до рев. демократизму, від ідеалізму до матеріалізму. Перехід до соціалізму пов'язував з нар. насильницькою революцією, але не відкидав і мирний шлях. Б. знав історію України, боротьбу укр. народу проти соціального і нац. гніту. Однак його погляди на укр. справу суперечливі. Це, зокрема, видно із його рецензії на працю «Історія Малоросії» М. Маркевича (т. 1—4, 1842). З одного боку, він відмовляє українцям (називає їх малоросами) у праві іменуватися народом, а тим паче мати державу, кваліфікує їх племенем. Гетьманщина і Запорізька Січ для нього — ні республіка, ні д-ва, а «пародія на республіку», «слов'янська республіка, яка, за всього свого безладдя, мала химеру якогось порядку». Цей порядок він вбачав не в правах, а в звичаях, які замінювали закон і панували в «мужицькій демократії». З ін. боку, високо підносив Б. Хмельницького, називав його великим воїном і політиком. Водночас він відкидав можливість незалежного політ, існування України в 17 ст., пояснював це не тільки її геогр. положенням, а передусім «патріархально-простодушним характером малоросів», які, хоч і відрізнялись від великоросів більшою поетичністю і людяністю, але нібито знаходили поезію і втіху лише в «оргії битви» та «молодецькому розгулі», що завадило їм створити і зберегти свою д-ву в 17 ст. Таке пояснення відповщало великодерж. поглядам у тодішній Росії на Україну.

Тв.: Поли. собр. соч., т. 1-13. М.—Ленинград, 1953-59; Вибр. статті. К., 1948; Вибр. філос. тв., т. 1-2. К., 1948-50; Про Гоголя. К., 1952. Літ.: Филатова Е. М. Белинский. М., 1976.

О. Ф. Скакун. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   бер-брак   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]