Навигация
 
бер-брак
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

БЕРНСЬКА КОНВЕНЦІЯ ПРО ОХОРОНУ ЛІТЕРАТУРНИХ ТА ХУДОЖНІХ ТВОРІВ

— міжнар.-правовий акт. Підписана 10 країнами 9.IX 1886 у м. Берні (Швейцарія). Набула чинності після обміну ратифікац. грамотами 5.XII 1887. Тепер діє у редакції Паризького акта від 24.VII 1971 (із змінами від 2.Х 1979), який став чинним 10.X 1974. Членом Конвенції є й Україна (з 26.X 1995). Конвенція — одна з перших міжнар. угод у галузі автор, права. її метою проголошено створення Союзу країн-учасниць для охорони прав авторів на твори л-ри та мист-ва. Текст акта неодноразово переглядався з метою підвищення ефективності захисту автор, права в умовах стрімкого розвитку екон. та культур, міжнар. зв'язків, а також з огляду на пост, вдосконалення тех. засобів фіксації, відтворення та розповсюдження творів. Осн. зміни та доповнення вносилися на конференціях країн-учасниць: 1896 (Париж), 1908 (Берлін), 1928 (Рим), 1948 (Брюссель), 1967 (Стокгольм), 1971 (Париж). У межах Конвенції забезпечується охорона ориг. творів л-ри, науки та мист-ва незалежно від того, яким способом або в якій формі вони створені. В основу акта покладено принцип нац. режиму — країна Союзу зобов'язана надавати творам, що походять з ін. країн Союзу, таку саму охорону, яка надається нац. законом творам своїх авторів. У сферу дії Конвенції потрапляють незалежно від місця першого опублікування твори авторів — громадян країн Союзу, а також твори авторів — громадян ін. держав за умови першої публікації їхніх творів в одній з країн Союзу. Надання охорони іноз. творам не залежить від виконання формальностей (реєстрація, депонування твору і т. п.), як і від того, чи охороняється твір у країні походження. Документ містить перелік виключних прав автора на використання твору: право на переклад, право на відтворення примірників твору, право на публічне виконання драматичних і муз. творів, право на передачу творів по радіо та телебаченню, право на публічне читання, право на адаптацію, екранізацію і переробку творів, право на запис творів мех: засобами. Мінім, термін охорони творів включає усе життя автора та ще 50 років після його смерті. Країни -учасниці Конвенції зобов'язані своїм нац. законодавством забезпечувати визначений Конвенцією мінім, рівень охорони автор, права.

Відповідно до положень Конвенції країни Союзу мають право в межах нац. закону не надавати охорону окр. видам творів (офіц. текстам, промовам, зверненням, лекціям, творам приклад, мист-ва, а також творам, які не виражені в матеріальній формі). Крім того, враховуючи інтереси сусп-ва та потреби нерозвинених країн, акт передбачає обмеження виключних прав автора. Так, без згоди автора дозволяється цитування опубл. твору з посиланням на автора та джерело запозичення, виготовлення примірників твору для власного (приватного) користування. Також можуть застосовуватися скорочені терміни охорони творів і видача примус, ліцензій на використання творів у наук., осв. та інформац. цілях. Найвищим органом Бернського союзу є Асамблея країн — учасниць Конвенції, в якій кожна країна має одного представника. Асамблея затверджує програму діяльності та бюджет організації, обирає Виконавчий комітет, до якого входить чверть усіх країн-учасниць. Комітет проводить чергові сесії раз на рік, а позачергові — раз на 2 роки. Поточну роботу здійснює Всесвітня організація інтелектуальної власності (ВОІВ) та її секретаріат. Останній бере участь у всіх засіданнях Асамблеї, Викон. к-ту, к-тів експертів і роб. груп. ВОІВ збирає та публікує інформацію з проблем охорони автор, права, проводить дослідження і надає консультації, бере участь у підготовці конференцій з питань перегляду Конвенції. Приєднання до Союзу здійснюється шляхом вручення відповідного документа Генеральному директору ВОІВ і набуває чинності через 3 місяці після одержання від нього повідомлення про отримання документа щодо приєднання.

В. С. Оленєв. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   бер-брак   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]