Навигация
 
бер-брак
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

БІЛОРУСЬ

Республіка Білорусь (Беларусь, Рзспубліка Беларусь) — держава, розташована у Сх. Європі. Тер. - 207,6 тис. км2. Нас. — 10,416 млн. чол. (1995, оц.): білоруси (75,9 %), росіяни (12,9 %), поляки (4 %), українці (2,8 %), інші (4,4 %). Столиця -м. Мінськ. Адм.-тер. поділ — 6 областей, 118 сільських районів, 25 районів у містах. Державні мови — білоруська і російська. Грошова одиниця — білоруський рубль. Національне свято -День незалежності Республіки Білорусь (3 липня). Самост. білоруська д-ва постала на завершальному етапі розпаду СРСР. Незалежність Б. була проголошена 27.VII 1991 на сесії ВР республіки. Виникненню сучас. білорус, д-ви передувало існування з 1.1 1919 Білорус. Рад. Соц. Республіки (БРСР), яка 1922 увійшла до складу СРСР. Упродовж рад. періоду історії Б. було прийнято чотири конституції БРСР (1919, 1927, 1937, 1978). Функціонування незалежної Б. певний час забезпечувалося конституцією 1978 зі змінами і доповненнями. 15.111 1994 ВР республіки прийняла нову конституцію. Згодом, після загострення традиційного для пострад. країн протистояння між главою д-ви і парламентом, у результаті референдуму, що відбувся 9-24.ХІ 1996, затверджено запропонований президентом Б. проект нової редакції осн. закону. За юридичними ознаками прийнята у Б. форма держ. правління — президентська республіка.

Державний герб Білорусі

Главою д-ви є президент. Термін повноважень президента — 5 років. Президентом може бути обраний гр-нин Б. за народженням, не молодший 35 років, який має виборче право, постійно проживає на тер. д-ви не менше 10 років безпосередньо до виборів. Вибори відбуваються на основі загального, вільного, рівного і прямого виб. права при таємному голосуванні. Одна і та сама особа може займати презид. пост не більше двох термінів. Президент може бути позбавлений повноважень у разі держ. зради або скоєння ним тяжкого злочину. Глава д-ви вважається усуненим з поста, якщо за відповідне рішення проголосувало 2/3 членів кожної палати парламенту. Президент має, зокрема, такі повноваження: призначати респ. референдуми, призначати чергові і позачергові вибори до центр, і місцевих представницьких органів, за певних умов розпускати палати парламенту; за згодою ниж. палати призначати прем'єр-міністра; визначати структуру уряду, призначати та звільняти членів уряду, приймати рішення про відставку уряду в цілому або окр. міністрів, скасовувати його акти; звертатися з посланнями до народу та ін. Президент є головнокомандувачем збройних сил держави, здійснює інші конст. повноваження.

Білорусь. Мапа

Законодавча влада належить Національним зборам, що складаються з двох палат: палати представників (нижня) і ради республіки (верхня). До складу палати представників входять 110 депутатів, обраних шляхом заг. і прямих виборів при таємному голосуванні на 4-річний термін. Вибори проводяться за мажоритарною системою. Віковий ценз для активного і пасивного права визначений у 18 і 21 рік відповідно. Рада республіки є «палатою територіального представництва». Формується за результатами непрямих виборів: за конституцією (ст. 91), від кожної області і столиці на засіданнях депутатів рад базового рівня обирають по 8 членів верхньої палати. Ще 8 членів ради республіки призначає президент. Термін повноважень палати — теж 4 роки. Віковий ценз для активного і пасивного виб. права — відповідно 18 і ЗО років. Кандидат у члени ради республіки має проживати у відповідній області або в столиці не менше 5 років. За конституцією повноваження палати представників можуть бути достроково припинені президентом у разі її відмови у довірі уряду, висловлення Раді міністрів вотуму недовіри або якщо нижня палата двічі не дасть згоди на призначення прем'єр-міністра. Повноваження палат можуть бути також достроково припинені на основі висновку Конст. суду у разі «систематичного або грубого порушення палатами парламенту Конституції» (ст. 94). У разі припинення за визначених обставин повноважень однієї з палат за рішенням президента можуть бути одночасно припинені повноваження й ін. палати. У законод. процесі палати парламенту нерівноправні. Практично всі законопроекти спочатку розглядаються у палаті представників і лише після цього передаються до ради республіки. У разі виникнення розбіжностей між палатами щодо конкр. законопроекту він розглядається узгоджувальною комісією. Якщо цією комісією не прийнятий узгоджений текст законопроекту, президент або за його дорученням уряд можуть вимагати, щоб палата представників ухвалила остаточне рішення щодо законопроекту. Таке рішення потребує підтримки кваліфікованої більшості нижньої палати - 2/3 депутатів. Президент наділений правом вето на закони, ухвалені парламентом, яке долається рішенням кожної з палат, прийнятим на основі кваліфікованої більшості від складу. При цьому глава держави може накласти вето не на весь законопроект, а на його окр. положення (т. з. вибіркове вето). У даному випадку до прийняття відповідних рішень палатами президент може промульгувати закон, що тягне набуття останнім чинності, за винятком тих положень, які глава держави заперечує.

У конституції передбачається можливість широкого делегування законод. повноважень президентові на основі спец, закону, ухваленого парламентом. Надані повноваження президент реалізує шляхом видання декретів. Допускається можливість, у разі особливої необхідності, видання президентом тимчас. декретів, що мають силу закону. Такі декрети у 3-денний строк мають бути передані до Національних зборів на затвердження. Вони зберігають силу, якщо парламент не скасував їх більшістю у 2/3 складу кожної палати. Виконавчу владу здійснює уряд — Рада міністрів. Уряд підзвітний президентові і несе політ, відповідальність перед нижньою палатою парламенту. Прем'єр-міністр керує роботою РМ, склад якої формує безпосередньо глава д-ви.

Найвищим судом загальної юрисдикції є Верховний суд. Його голову і суддів призначає президент за згодою верх, палати парламенту. Так само формується Вищий господарський суд. Конст. контроль здійснює Конституційний суд. Половина складу (10 суддів) суду призначається главою держави, половина — обирається радою республіки. Голову Конст. суду з його складу призначає президент за згодою верхньої палати. Строк повноважень Конст. суду — 11 років. За формою держ. устрою Б. — унітарна д-ва. Тер. країни поділена на області і райони. В адм.-тер. одиницях у цілому збереглася система рад, що існувала за часів БРСР. Місц. ради депутатів, які за конституцією здійснюють місц. управління і самоврядування, обираються населенням терміном на 4 роки. За певних умов рішення місц. рад можуть бути скасовані, а самі вони розпущені палатою представників Нац. зборів. Керівників місц. викон. і розпорядчих органів призначає та звільняє президент, хоча відповідна місц. рада має право затверджувати їх на посаді. Б. — одна з трьох кол. рад. республік (БРСР, РРФСР і УРСР), керівники яких у грудні 1991 підписали Біловезьку угоду про припинення існування СРСР. Б. - член ООН з 1945, член СНД з 1992, ін. міжнар. організацій. У травні 1997 Б. підписала договір про союз з Росією. Дип. відносини України з Б. встановлено

27.XII 1991. В. М. Шаповал, А. О. Головко. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]