Навигация
 
в-вер
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ВЕБЕР

(Weber) Макс (21.IV 1864, м. Ерфурт — 14.VI 1920, м. Мюнхен) — нім. соціолог, філософ, історик, економіст і юрист. Вивчав право та економіку в ун-тах Гейдельберга, Берліна, Страсбурга та Геттінгена. 1889 захистив докт. дисертацію, присвячену історії середньовіч. торг, товариств Італії. Викладав у Берл. (1893), Фрайбурзь-кому (1893-96), Гейдельб. (1896-98, 1902-19) і Мюнх. (1919—-20) ун-тах. У своїх наукових дослідженнях розробляв проблеми держ.-правового характеру, влади та управління у сусп-ві. Осн. ідеї виклав у працях «Римська аграрна історія та її значення для державного і приватного права» (1891), «Протес

Вебер М.

тантська етика і дух капіталізму» (1905), «Господарська етика світових релігій. Нариси з соціології релігії» (1915), «Господарство і суспільство» (1922). Гол. ідея ве-берівської соціальної філософії — ідея екон. раціональності, пов'язаної з радикал, управлінням і правом. Вона має здійснюватися через політику д-ви. Політика, за В., — це насамперед участь у здійсненні влади чи принаймні прагнення впливати на її розподіл усередині країни або між д-вами. Важливого значення В. надавав проблемі легітим. панування, тобто здійснення влади за принципом очікування того, хто наказує, що йому будуть підкорятися, і того, хто підкоряється, що наказ буде такий, якого він очікує. Він розрізняв три типи такого панування (управління): традиційне, харизма-тичне і раціональне. Традиц. панування спирається на віру не лише в законність, а й у святість існуючих порядків. Цей тип В. називав ще патріархальним пануванням, за якого відсутні поділ влади і профес. управління. Харизмат. тип панування спирається на віру підданих у надзв. дар політ, лідера. Як правило, це авторитарний тип влади. Особу харизмат. лідера В. наділяв такими рисами, як рішучість, сміливість, ініціативність, здатність переконувати і підпорядковувати підлеглих. Раціональне панування притаманне західноєвроп. д-вам і США, воно передбачає підпорядкованість не стільки особистостям, скільки законам, вимагає професіоналізму владних структур. В. створив т. з. теорію раціональної бюрократії, згідно з якою практ. здійснення держ. управління неминуче належить професійній бюрократії, яка є своєрідним чинником раціоналізації влади і характеризується ефективністю розподілу обов'язків, суворою ієрархічністю владних функцій, формально встановленою системою правил управлін. діяльності. Водночас В. фіксував факт політ, відчуження «людей політики» від сусп-ва, попереджав про загрозу бюрократизації. Грунтуючись на принципі раціональності, В. ідеалізував капіталізм, визначаючи «дух капіталістичного підприємництва», що втілюється у профес. діяльності, законодавстві, політ, владі, як осн. тенденцію поступу цивілізації. Однак, ідеалізуючи капіталіст.

форми господарювання, В. був свідомий того, що дем. інститути й цінності автоматично не виникають. Так, спостерігаючи за рев. процесом у Росії, він зауважував, що рос. сусп-во в принципі відкрите для сприйняття традиц. ліберально-дем. цінностей, ідеї свободи і демократії. Водночас В. зазначав, що на заваді цьому стоять відсутність у Росії стану, який протягом сторіч виступав би ініціатором б-би за громадян, права і свободи, а також невирішеність нац. питання. Стосовно останнього В. під безпосереднім впливом М. Драгоманова прагнув осмислити взаємозв'язок між проблемою демократії у Росії і питанням про самовизначення націй, насамперед поляків та українців.

Те.: Избр. произв. М., 1990; Напрями і ступені реліг. заперечення світу. «Проблеми філософії». К., 1991, в. 87; До стану бурж. демократії у Росії. «Філос. і соціол. думка», 1991, № 10; Протестант, етика і дух капіталізму. К., 1994. Літ.: Schelting А. Max Webers Wissenschaftslehre. Tübingen, 1934; Henrich D. Die Einheit der Wissenschaftslehre Max Webers. Tübingen, 1952; Погорілий О. Макс Вебер і його класична праця. В кн.: Вебер М. Протестант, етика і дух капіталізму. К., 1994.

О. В. Бабкіна, В. П. Горбатенко. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]