Навигация
Повернись живим
 
в-вер
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ВЕЛИКОБРИТАНІЯ

Сполучене Королівство Великобританії та Північної Ірландії (Great Britain, United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) — держава на Пн. Зх. Європи, на Британських о-вах. Тер. — 244,1 тис. км2. Нас. -58,49 млн. чол. (1995, оц.): англійці (76,4 %), шотландці (8,7 %), ірландці (4,27 %), ольстерці, валлійці, гели та ін. Столиця — м. Лондон. В. складається з 4 істор.-геогр. областей: Англії, Уельсу, Шотландії та Північної Ірландії. Адм.-тер. поділ: 47 графств і 7 метрополітенських графств (у т. ч. Лондон), 12 областей і 26 округів. Державна мова — англійська. Грошова одиниця — фунт стерлінгів. Національне свято — День народження королеви (короля). В. — одна з найдавніших держав у Європі. В країні не існує конституції як єдиного правового акта вищої юрид. сили або сукупності таких актів. Конституція В. складаєть

Державний герб Великобританії

ся з різних нормат. форм, лише частина з яких офіційно визнається юридичними. Серед них слід назвати закони 1911 і 1949 про парламент, закон 1983 про нар. представництво (своєрідний виб. кодекс) і закон 1986 про виб. округи; закони про міністрів корони; закони 1920 і 1964 про надзв. стан; численні закони про місц. самоврядування (передусім ті, що були прийняті 1972 і 1974); законодавство про судоустрій; закон 1981 про громадянство та ін. Особливе місце займають правові акти, які нерідко іменуються істор. документами. До них належить Велика хартія вольностей, Петиція про права 1628, Білль про права 1689 і Акт про престолонаслідування 1701. Іноді їх сукупно називають «Біблією англійської конституції». Ці акти були прийняті у періоди істор. зламів у сусп. і держ.-політ. житті країни. Проте сьогодні лише окремі з їхніх положень зберігають юридичну силу. Істор. і символ, значення вказаних актів переважає їх юрид. роль як засобів конст. регулювання. Вагому роль у конст. регулюванні відіграють судові прецеденти. У такий спосіб визначаються відповідні частини рішень вищих судів, що стали юридично обов'язковими для ін. судів при розгляді ними аналог, справ. За допомогою судових прецедентів встановлюються межі здійснення особою своїх прав і свобод, добираються засоби їх суд. захисту. На відміну від країн континент. Європи, де права і свободи декларуються у конституціях у Т. 3. позитивний спосіб, брит, практику їх закріплення називають негативним способом. За межами визначених суд. прецедентами заборон дії особи є законними. Сказане пояснює, чому у В. практично відсутні парламентські акти, які б регулювали сферу прав і свобод особи.

Мапа Великобританії

Ще один висновок, який органічно випливає з вищевикладеного: навряд чи можна погодитися з визначенням конституції В. як неписаної — і парламентські акти, і судові прецеденти мають чітку писану форму. Брит, конституцію можна визнати хіба що несистематизованою.

Ін. ознаками наділені т. з. конституційні угоди, які становлять гол. обсяг неписаного фрагменту брит, конституції. Зокрема, на основі конст. угод формується уряд і регламентуються суттєві моменти його діяльності. У заг. вигляді деякі з них формулюються так: монарх повинен призначити главою уряду особу (депутата), котра має підтримку більшості в палаті громад. Або: члени уряду несуть колект. та індивід, політичну відповідальність перед цією палатою. Усі міністри мають бути членами парламенту. Монарх здійснює свої владні повноваження за порадою міністрів, тобто всі акти монарха контрасигнуються. Вказаних та ін. подібних положень немає в жодному писаному джерелі конст. права В.

За формою держ. правління В. — парламентарна монархія. Саме конст. угоди забезпечують функціонування держ. механізму на засадах вказаної форми правління. Органом законод. влади є двопалатний парламент. До складу нижньої палати — палати громад -обирають депутатів терміном на 5 років. Однак вона може розпускатися монархом достроково — за ініціативою глави уряду. Віковий ценз для активного і пасивного виб. права визначений відповідно у 18 і 21 рік. Вибори проводяться за мажоритарною системою відносної більшості. Унікальним явищем у світ, конституціоналізмі є верхня палата брит, парламенту — палата лордів. Вона найчисельніша серед верхніх палат парламентів розвинених країн: право бути її членами мають бл. 1200 осіб. Переважну більшість становлять т. з. спадкові лорди: свої титули герцогів, маркізів, графів і віконтів вони передають у спадок разом з місцем у палаті. Динам. елементом складу палати лордів є довічні лорди, яких близько 350. Саме вони забезпечують збереження палати як реального держ. інституту. Титул довічного лорда надається монархом за поданням прем'єр-міністра звичайно тим, кого вважають відставними політиками. Членами палати є і т. з. судові лорди, або лорди-юристи. Вони призначаються монархом здебільшого з числа суддів апеляційного суду. До складу палати входять також духовні лорди. Це — ієрархи церкви. У взаєминах між палатами брит, парламенту домінує нижня. Прийнятий палатою громад законопроект може бути відхилений палатою лордів. Але якщо через рік він знову схвалюється нижньою палатою за звичайною законодавчою процедурою, то стає законом без санкції верхньої палати. Що ж до фін. законопроектів, то верхня палата може лише на місяць затримати їх промульгацію після відповідної ухвали нижньої палати. Саме палата громад реалізує реальні форми парлам. контролю за урядом. Главою д-ви є король (королева). Формально монархові належать широкі повноваження, але на практиці більшість з них реалізується членами уряду, насамперед його главою.

Ключову роль у держ. механізмі відіграє уряд — кабінет міністрів. Характерно, що існування КМ писаними джерелами конст. права практично не передбачене. Він вважається одним з комітетів т. з. Таємної ради — рудимента феод, часів, котрий майже не має значення у сфері держ. управління. Виключно важливе місце у кабінеті займає прем'єр-міністр. Він водночас є і лідером партії, яка має парлам. більшість. Король лише формально призначає прем'єр-міністра і за пропозицією останнього — ін. членів уряду. Парламент участі в цій процедурі не бере. Вважається, що уряд має підтримку палати громад і тим самим можливість функціонувати доти, доки вона не проголосує проти його пропозиції з якогось важливого питання або прямо не висловить йому недовіру. Суд. владу здійснюють заг. суди. Найвищим судом є суд палати лордів, до складу якого входять усі лорди-юристи. Верховний суд включає три самост. судові установи — апеляційний суд, високий суд і суд корони. Судді вищих судів призначаються довічно главою д-ви за поданням лорда-канцлера (міністра юстиції). У Шотландії існує окр. система судів.

За формою держ. устрою В. — унітарна д-ва. Елементи тер. автономії характеризують статус її істор. регіонів. У всіх адм.-тер. одиницях — графствах, округах та парафіях або громадах (Англія та Уельс), округах, районах та громадах (Шотландія) обираються терміном на 4 роки представн. органи місц. самоврядування — ради. В. очолює Співдружність — об'єднання країн і територій, які свого часу входили до складу Британської імперії. Член ООН з 1945, Європейського Союзу з 1949, НАТО з 1949 та ін. міжнар. організацій. Дип. відносини України з В. встановлено 10.1 1992.

Літ.: Крылов Б. С. Гос. строй Великобритании. М., 1957; Уолкер Р. Англ. суд. система. М., 1980; Гарнер Д. Великобритания: центр, и местное управление. М., 1984; Богдановская И. Ю. Закон в англ. праве. М., 1987; Ша-повал В. Н. Британская конституция. К., 1991.

В. М. Шаповал. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]