Навигация
 
вес-вис
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ВИЛУЧЕННЯ (ВИКУП) ЗЕМЕЛЬ

- перехід права власності (користування) щодо конкретно визначеної ділянки землі за згодою її власника (юрид. чи фіз. особи) до іншої юрид. або фіз. особи у встановленому законодавством порядку. Таке вилучення (викуп) проводиться на підставі рішень ВР України, місц. рад. Зокрема, відповідно до ст. 31 Земельного кодексу України за рішенням сільс, селищ, ради здійснюється В. (в.) з. за межами сіл і селищ у разі їх передачі у власність або надання у користування для буд-ва шкіл, лікарень, підприємств торгівлі, об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням населення (сфера послуг), для сільськогосп. використання, ведення сел. (фермерського) г-ва, особистого підсоб. г-ва, індивідуального житл., дач. і гараж, буд-ва, індивід, і колект. садівництва, городництва тощо. У такому ж порядку проводиться В. (в.) з. у межах міст для усіх потреб, окрім ріллі та зем. ділянок, зайнятих багаторічними насадженнями. Воно здійснюється за рішенням міської ради. Вилучення земель на тер. району за межами нас. пунктів для надання їх у тимчас. сільськогосп. використання, а також для передачі у власність або в користування для ведення сел. (фермерського) г-ва проводиться за рішенням район., міської (в місті з районним поділом) ради. Є певні особливості щодо вилучення земель на тер. області за межами нас. пунктів. Воно провадиться на підставі рішення обл. ради для буд-ва шляхів, ліній електропередачі та зв'язку, трубопроводів, осуш. і зрош. каналів та ін. ліній, споруд тощо (ст. 31 ЗК України). Вилучення ріллі і зем. ділянок, зайнятих багаторічними насадженнями у межах міст, допускається за рішенням ВР України. У разі відмови власника землі чи землекористувача дати згоду на В. (в.) з. або у разі відмови місц. ради у її вилученні ці питання можуть бути вирішені в суд. порядку. У випадках задоволення позову рішення суду, арбітражного суду є підставою для відведення ділянки в натурі і видачі документа, що посвідчує право власності або право користування землею. Викуп зем. ділянок, що перебувають у колект. або приват, власності, для держ. і громад, потреб проводиться радами за рахунок їхніх бюджетів. Чинне законодавство не допускає вилучення особливо цінних продуктив. земель, земель сільськогосп. н.-д. установ і навч. закладів для несільськогосп. потреб (крім випадків, визначених Зем. кодексом), земель досл. полів н.-д. установ і навч. закладів, а також земель, зайнятих природ, та істор.-культур, об'єктами (ст. 33 ЗК).

Порядок погодження питань, пов'язаних з В. (в.) з., передбачений ст. 34 ЗК. Особа, в якої без її згоди рішенням ради вилучено зем. ділянку, може звернутися з позовом про визнання такого рішення незаконним (ст. 112). Вимоги про вилучення (викуп) зем. ділянок у гр-н можуть бути задоволені судом лише за умови забезпечення гарантій, передбачених ст. 46, а саме після виділення радою за бажанням цих гр-н рівноцінної зем. ділянки, спорудження на ній підприємствами, установами, організаціями, для яких вилучено зем. ділянку гр-нина, житлових, ви-роб. та ін. будівель замість тих, що вилучаються разом з ділянкою, і повного відшкодування ін. збитків.

3. А. Павлович 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]