Навигация
 
вит-віз
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ВІДЕНСЬКА КОНВЕНЦІЯ ПРО ПРАВО ДОГОВОРІВ МІЖ ДЕРЖАВАМИ ТА МІЖНАРОДНИМИ ОРГАНІЗАЦІЯМИ АБО МІЖ МІЖНАРОДНИМИ ОРГАНІЗАЦІЯМИ 1986

— кодифікац. міжнар.-правовий акт, який регламентує договірну діяльність міжнар. організацій. Зростання ролі останніх як суб'єктів міжнар. права значно стимулювало їхню активність в укладанні міжнар. угод. Під час кодифікації права договорів у 1968—69 (див. Віденська конвенція про право міжнародних договорів 1969) було вирішено врегулювати питання міжнар. договорів з участю міжнар. організацій в окр. акті, але в безпосеред. зв'язку зі згаданою конвенцією з тим, щоб прийняті документи мали однорідний правовий склад, були цілісною основою кодифікації права договорів. Комісія міжнар. права розробила відповідний проект, який Конференція ООН у Відні 18.11—21.III 1986 прийняла з низкою поправок. Загалом Конвенція 1986 підтвердила наявність у міжнар. праві загального права міжнар. договорів на засадах рівності сторін — як держав, так і міжнар. організацій. Більшість положень Конвенції 1986 повторює основоположні твердження Конвенції 1969. Водночас перший документ підкреслює специфічність міжнар. організацій як суб'єкта міжнар. права порівняно з ін. таким суб'єктом — державою і визначає норми, в яких виявляється ця специфіка. Договірна правоздатність міжнар. організацій залежить від їхнього внутр. права, тобто від установчих актів, рішень та резолюцій, що приймаються за цими актами, а також від усталеної діяльності. У параграфі 11 преамбули підкреслюється функц. характер договірної правоздатності міжнар. організації, що зумовлено виконанням нею певних функцій та орієнтацією на досягнення поставленої мети.

Конвенція 1986 стосується міжнар. угод двох типів: а) між міжнар. організаціями та д-вами; б) між самими міжнар. організаціями. Зі сфери дії Конвенції виключено договори, у яких беруть участь ін. суб'єкти міжнародного права, а також угоди, укладені не в письмовій формі. Крім того, відносини між д-вами, які є сторонами угоди з міжнар. організаціями, регулюються нормами Віден. конвенції 1969. На відміну від положення цього документа про прийняття договорів на міжнар. конференціях більшістю у дві третини голосів, за Віден. конвенцією 1986 на міжнар. конференціях з участю міжнар. організацій текст договору приймається за правилами, які встановлюють учасники форуму. Конвенція 1986 замість поняття «ратифікація» вживає термін «акт формального підтвердження» як вияв згоди на обов'язковість укладеної угоди. Цим актом міжнар. організація бере на себе такі ж юрид. зобов'язання, як д-ва за актом ратифікації.

Слід зазначити, що Конвенція 1986 не визначає права та обов'язки держав — членів міжнар. організацій за укладеними ними договорами (ст. 74). Передбачається, що це питання розглядатиметься згідно із внутр. правом міжнар. організацій. Має свою специфіку і система вирішення спорів за Віден. конвенцією 1986. Якщо виникають спори щодо відповідності укладеного договору ім-перат. нормі міжнар. права, вони вирішуються зверненням до Міжнародного суду ООН за умови, що в спорі беруть участь тільки д-ви. Якщо у спорі задіяні і міжнар. організації, які мають право на консультат. висновок Міжнар. суду ООН, вони можуть скористатися цим правом. Міжнар. орг-ції, не наділені таким правом, звертаються за консультат. висновком до Міжнар. суду ООН за схемою: держава — учасник спору — уповноважена міжнар. орг-ція або її орган — Міжнар. суд ООН. У цих випадках консультат. висновок суду є для сторін обов'язковим. Конвенція 1986 передбачає і такі засоби вирішення спорів, як арбітраж та примирення, шо здійснюються за правилами, встановленими у спец, додатку до неї.

В. І. Євінтов. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]